Reklama

Dodatkowa emerytura dla 100-latka

22/06/2020 07:00

Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, mają prawo do dodatkowej emerytury.Świadczenie honorowe nie zastępuje dotychczas pobieranej emerytury czy renty, lecz stanowi jej zwiększenie. Wysokość tego dodatku zależy od przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni. Zawsze zmienia się 1 marca każdego roku i jego wysokość zależy od tego, kiedy nestor obchodzi setne urodziny.

W województwie podlaskim obecnie mieszkają 74 osoby, które mają więcej niż sto lat. Z roku na rok rośnie liczba seniorów w naszym regionie. Rok temu było 57 osób, które przekroczyły granicę stu lat.   Najstarsza kobieta we wrześniu skończy 109 lat, a najstarszy mężczyzna również 109 lat w październiku.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy stulatek dostaje 4294,67 zł brutto. Rok wcześniej było to 4 003,88  zł brutto a dwa lata temu – 3731,13zł.

Reklama

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje Katarzyna Krupicka,  regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie, oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może wypłacać zarówno Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się świadczenie honorowe, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia np. akt urodzenia.

Reklama

- To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie podlegały żadnemu ubezpieczeniu, więc nie maja wypracowanej emerytury – dodaje Katarzyna Krupicka.

Źródło: mat. prasowe ZUS 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości