Gmina Piątnica złożyła trzy wnioski o dofinansowanie z Polskiego Ładu. Samorządowi nie przyznano ani złotówki. Dlaczego?
Gmina Piątnica nie otrzymała środków z Polskiego Ładu. Mieszkańcy i internauci na naszym portalu nie kryli niezadowolenia. Zapytaliśmy więc u źródła, z czego wynika to, że samorząd nie dostał dofinansowania.
- Faktem jest, że gmina nie otrzymała środków z Polskiego Ładu. Nie mamy jednak informacji, jaka była przyczyna ich odrzucenia. Gmina złożyła trzy wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 54 290 500,00 zł (data złożenia 21.07.2021) i dotyczyły one inwestycji w ramach następujących obszarów inwestycyjnych: budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym oczyszczalni, budowa lub modernizacja infrastruktury kulturalnej i turystycznej - informuje Gmina Piątnica w przekazanej nam wiadomości.
Reklama
Od początku roku ubieganiem o środki zewnętrzne w piątnickim samorządzie zajmuje się jeden urzędnik, który pracuje na pół etatu.
Na jakie inwestycje, w tym roku, udało się uzyskać zewnętrzne finansowanie? Gmina otrzymała środki na rozwój e-usług, usuwanie azbestu oraz na działania z zakresu edukacji ekologicznej, wykorzystania potencjału kulturowego i turystycznego.
- Staramy się rozwijać Gminę Piątnica, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także pod względem kulturalnym, edukacyjnym i społecznym. Dowodem na to jest realizacja wielu inicjatyw, projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, w tym na inwestycje (jakie uzyskaliśmy pod koniec 2020 r.). Niektóre z nich realizowane są we współpracy z różnymi organizacjami, m.in. z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Piątnicy, placówkami edukacyjnymi Gminy Piątnica, Agencją Rozwoju Regionalnego S.A w Łomży, Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku - zapewniają przedstawiciele samorządu.
Reklama
Piątnica złożyła też wniosek o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych. Projekt przeszedł pozytywną ocenę merytoryczną i obecnie gmina czeka na decyzję urzędu marszałkowskiego w kwestii jego dofinansowania. Jeżeli pojawi się zielone światło, projekt realizowany będzie w 2022 r..