W poniedziałkowy wieczór 14 czerwca 2021 roku delegacja członków Grupy Ratowniczej "Nadzieja" odebrała w Katowicach prestiżową nagrodę przyznawaną organizacjom i służbom ratowniczym.
„Ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego honoruje tych, którzy mają wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Nawiązuje do najlepszych tradycji zespołów medycznych – jest miniaturą „Pomnika Sanitariusza”, który miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie i upamiętniać medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości” – czytamy w liście premiera skierowanym do nagrodzonych.
Nagroda została wręczona przez gen. dyw. prof. dra hab. n. med. Grzegorza Gierelaka, dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w trakcie trwającego w Katowicach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Kapituła wyróżniła Grupę Ratowniczą Nadzieja spośród 50 zgłoszonych jednostek z terenu całego kraju. Jak zaznaczył gen. Gierelak, Grupa Ratownicza Nadzieja jest podmiotem o tak szerokim spektrum działania na polu ratownictwa, że członkowie kapituły nagrody „Animus Fortis” znaleźli się pod ogromnym wrażeniem i jednogłośnie przyznali to wyróżnienie.
W trakcie krótkiego wystąpienia na gali Health Challenges Congres prezes Grupy, ks. Radosław Kubeł podziękował kapitule za dostrzeżenie ogromnego wysiłku jednostki, zwłaszcza w zwalczanie epidemii. Zauważył, że nagroda została przyznana za rok 2020, kiedy Grupa Ratownicza znalazła się na pierwszej linii walki z Covid-19. Zgodnie z mottem nagrody – mężnym duchem – jej członkowie, medycy w młodym wieku, stanęli odważnie od samego początku do walki z pandemią. Ks. Kubeł podziękował swoim współpracownikom za odwagę i poświęcenie, które zostało uhonorowane tak prestiżowym wyróżnieniem.
Tegoroczna edycja nagrody po raz pierwszy znalazła się pod honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów, który imiennie wyróżnił laureatów.
Źródło: nadesłane