Do podlaskich terytorialsów chcą dołączyć nowe osoby. Zgłosiło się blisko 100 kolejnych ochotników.
Blisko 100 ochotników zasiliło w miniony weekend szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- Podczas szkolenia podstawowego ochotnicy będą uczyć się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, poruszania się w terenie, prowadzenia marszu ubezpieczonego (jak nie być zauważonym, jak nie wpaść w zasadzkę, jak się bronić, jak atakować), opanują także podstawy medycyny pola walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie. Ostatnim etapem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 6 lutego 2022 roku - informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1. PBOT.
Reklama
Jednocześnie cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni - raz w roku).
Obecnie w 1. PBOT pełni służbę ponad 2 000 żołnierzy.
- Terytorialsem może zostać polski obywatel, który jest zdrowy, sprawny fizycznie i niekarany, w wieku od 18 do 55 lat (w przypadku szeregowych) lub do 63. roku życia (podoficerowie i oficerowie) - przypomina kpt. Łukasz Wilczewski.
Reklama
Najbliższe terminy szkoleń:
osoby bez złożonej przysięgi wojskowej: 22.01-06.02.2022,
żołnierze rezerwy: 30.01-06.02.2022.
Źródło: 1. PBOT