Kierowca, który wiózł materiały budowlane na trasie z Podnieśnia do Ełku, stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Zatrzymali go funkcjonariusze łomżyńskiego oddziału WITD w Białymstoku.
W środowe popołudnie (06.10), na drodze krajowej nr 61, w Łomży, funkcjonariusze łomżyńskiego oddziału WITD w Białymstoku skontrolowali 40-tonowy zestaw. Kierowca przewoził materiały budowlane na trasie z Podnieśnia do Ełku.
Inspektorzy ujawnili takie nieprawidłowości jak m.in.: aktywny wskaźnik awarii układu oczyszczania spalin, brak lusterka klasy VI, całkowite rozszczelnienie układu wydechowego, ubytki powietrza z układów pneumatycznych, uszkodzenie osłon szczęk hamulcowych osi 2 i 3, przecięcie opony prawej osi oraz nieszczelności układów pneumatycznych.
Jak podkreśla WITD, zdiagnozowane usterki powodują bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone kara pieniężną w wysokości 4 tys. zł. Oprócz zatrzymania dwóch dowodów rejestracyjnych, zakazano użytkowania i dalszej jazdy do czasu usunięcia nieprawidłowości włącznie z zapewnieniem sprawnego osprzętu mocującego przewożone materiały budowlane.
Kierującego ukarano dwoma mandatami karnymi na łącznie 700 zł za niezastosowanie się do znaku B-18 zakazującego wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie powyżej 15t i niezabezpieczenie ładunku przed zmianą położenia.
Źródło: WITD Białystok