Odnotowano koleje niepożądane odczyny poszczepienne w naszym najbliższym regionie. Łagodne "NOP-y" zgłosiły kobiety z Łomży i powiatu łomżyńskiego.
Czwarty w naszym regionie NOP zgłoszony został 24 lutego. Zaszczepiona kobieta z Łomży zgłosiła zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Piąty przypadek zgłoszony został dzień później. Dotyczy kobiety z powiatu łomżyńskiego, która uskarżała się na identyczne dolegliwości.
Przypomnijmy, że w Łomży i powiecie odnotowano do tej pory jedynie pięć tzw. "NOP-ów". Wszystkie dotychczasowe przypadki dotyczyły zaczerwienienia i krótkotrwałej bolesności w miejscu wkłucia, czyli były to odczyny bardzo łagodne. Za każdym razem dolegliwości zgłaszały kobiety.
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 3236 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 2779 miały charakter łagodny.
NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego. Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.