Reklama

Kolejni kurierzy zatrzymani za pomaganie migrantom

09/12/2021 08:02

Mimo wielu zatrzymań nadal nie brakuje chętnych, którzy podejmują się przerzucania migrantów na zachód Europy. Minionej doby policjanci oraz strażnicy graniczni zatrzymali 4 takie osoby. Niezmiennie podejmowane są także próby siłowego forsowania granicy.

Cały czas dochodzi do prób przewożenia w głąb Europy migrantów z granicy polsko-białoruskiej. 

W środę (8.12), przed godz. 10:00, policjanci z Krakowa w Treszczotkach, po pościgu, zatrzymali uciekającą mazdę. Jej kierowca - 35-letni obywatel Ukrainy przewoził 9 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

- Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a samochód którym jechał - na parking dowodów rzeczowych - mówi Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskich policjantów. 

Mundurowi zatrzymali już 330 osób w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Kurierzy chcieli przewieźć 1390 osób.

Reklama

Z kolei funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali troje cudzoziemców, którzy zamierzali pomóc migrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Nissanem na polskich numerach rejestracyjnych podróżowało troje obywateli Ukrainy (31-letnia kobieta i dwóch 34-letnich mężczyzn).

- Ustalono, że cudzoziemcy przebywali w Polsce legalnie. Ich pobyt w rejonie granicy nie był jednak przypadkowy, a niemal w tym samym czasie ukraińskie służby graniczne zatrzymały po swojej stronie dwóch obywateli Turcji. Mężczyźni zamierzali pieszo przekroczyć granicę do Polski. Obywatele Ukrainy przyznali się do zorganizowania im nielegalnego przekroczenia granicy. Za przerzut i transport na zachód Europy mieli otrzymać po tysiąc euro od każdego cudzoziemca - informuje Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Reklama

Kurierzy dobrowolnie poddali się karze 10. miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat. Zostali zobowiązani do powrotu na Ukrainę oraz otrzymali zakaz wjazdu do państw strefy Schengen na 5 lat.  

Również w okolicach miejscowości Jacowlany (powiat sokólski) patrol Straży Granicznej przystąpił do kontroli pojazdu. Kierowca nie reagował na podawane przez funkcjonariuszy sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania, przeciwnie przyspieszył, zaczął oddalać się z dużą prędkością. Po przejechaniu około 9 km wysadził pięciu pasażerów pojazdu, a sam próbował kontynuować ucieczkę pojazdem. Przejechał kilkaset metrów, po czym rozpoczął ucieczkę pieszo. Funkcjonariusze podczas prowadzonych czynności oddali strzały ostrzegawcze. W wyniku podjętych działań ujęto kierowcę, obywatela Syrii z niemiecką kartą pobytu. W samochodzie przewoził on pięciu obywateli Iraku (4 osoby dorosłe, 1 dziecko), którzy nielegalnie przekroczyli granicę naszego państwa.

Reklama

Obywatel Syrii w związku z pomocnictwem w organizowaniu przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom zastał zatrzymany. Prokuratura wystąpi z wnioskiem do sądu o aresztowanie mężczyzny na 3 miesiące. Obywatele Iraku pozostają w dyspozycji Placówki SG w Kuźnicy.

Do tego wczoraj na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 80 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 23 osób strażnicy graniczni wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinkach ochranianych przez placówki w Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze duże grupy siłowo forsowały granicę.

Reklama

 

 

Źródło: Policja, Straż Graniczna

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama