Łomżyńscy radni uchwalili budżet miasta na 2022 r. Na "tak" było 12 radnych, 10 nie dawało mu zielonego światła. 1 osoba wstrzymała się od głosu. Włodarze spodziewają się dochodów na poziomie 416 131 588,00 zł. Z kolei wydatki mają pochłonąć 464 108 204,00 zł.
W środę (19.01) łomżyńscy radni przyjęli budżet na 2022 r. Zaplanowano zarówno mniejsze wpływy do miejskiej kasy, jak i mniejsze niż wcześniej zakładano wydatki.
- Planowane niższe dochody bieżące wynikają głównie z niższych dochodów na zadania zlecone bieżące na realizację programu Rodzina 500 Plus oraz na świadczenia rodzinne. Niższe też mają być wpływy z subwencji i udziałów w PIT – tak wynika z informacji Ministra Finansów natomiast liczymy, że w marcu lutym otrzymamy informację o ostatecznych kwotach i będą one wyższe od tych projektowanych. Wyższe dochody majątkowe zostały zaplanowane na podstawie podpisanych już umów o dofinansowanie planowanych do realizacji zadań inwestycyjnych, bądź też złożonych wniosków o dofinansowanie, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną – tłumaczyła skarbnik miasta Elżbieta Parzych.
Reklama
W trakcie sesji przyjęta została także poprawka dotycząca zwiększenia o 500 tys. zł wydatków na zadania z zakresu kultury fizycznej.
W głosowaniu nad uchwałą budżetową brało udział 23 radnych. Za budżetem zagłosowało 12 radnych (Maciej Andrzej Borysewicz, Ireneusz Waldemar Cieślik, Marcin Dębek, Hanka Gałązka, Andrzej Janusz Grzymała, Alicja Konopka, Artur Nadolny, Stanisław Oszkinis, Andrzej Podsiadło, Edyta Śledziewska, Mariusz Tarka, Andrzej Wojtkowski) , 10 było przeciw (Agnieszka Białobrzeska, Dariusz Domasiewicz, Marek Dworakowski, Wiesław Grzymała, Marianna Jóskowiak, Tadeusz Kowalewski, Zofia Kurkowska, Wojciech Michalak, Jan Olszewski, Zbigniew Prosiński), 1 osoba wstrzymała się (Piotr Serdyński).
Budżet Łomży na 2022 r. to dochody w wysokości 416 131 588,00 zł oraz wydatki na kwotę 464 108 204,00 zł. Największe z zaplanowanych inwestycji dotyczą rozbudowy bulwarów nadnarwiańskich i budowy dróg (ulice: Grabowa, Jaworowa, rozbudowa ul. Jasnej, sięgacza ul. Wesołej, kontynuacja budowy nowych dróg w rejonie ul. Księcia Stanisława oraz przedłużenia ul. Meblowej od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej). Do tego dochodzą budowa sali gimnastycznej przy SP 5, termomodernizacja hali sportowej przy "Dziewiątce", budowa obiektów sportowych przy ZSMiO nr 5, modernizacja szatni w SP 10, ponadto termomodernizację przejdą obiekty ZSTiO nr 4.
W uchwale budżetowej zapisano m.in., że na wydatki oświatowe przeznaczona zostanie kwota 2 790 000,00 zł, zarządzanie kryzysowe pochłonie 941 651,00 zł, kultura otrzyma 100 000,00 zł a zadania inwestycyjne z budżetu obywatelskiego będą kosztowały 125 000,00 zł.
Z kolei jeżeli chodzi o dochody miasto zarobi np. na wydawaniu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (1 350 000,00 zł).