Łomża świętowała wczoraj (13.10) Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Była sportowa rywalizacja, pokazy,zabawy i występy.
Świętowanie Dnia Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęło się integracyjnym meczem piłki nożnej. Na sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 zmierzyły się drużyny Zespołu Szkół Specjalnych i Urzędu Miejskiego. Sportowa rywalizacja zakończyła się wynikiem 12-5 na korzyśćuczniów ZSS, którzy mogli rozgrzać się podczas wspólnego treningu z piłkarzami ŁKS-u 1926 Łomża.
Następnie obchody przeniosły się do Hali Kultury, gdzie na odwiedzających czekały animacje, zabawy i występy. Na scenie wystąpili podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Centrum Integracji Społecznej w Piątnicy i "Gwiazdeczki" z Fundacji Ja i Ty.
W organizację wydarzenia włączyła się m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Studentki Pedagogiki przygotowały część zabaw dla najmłodszych uczestników wydarzenia w Hali Kultury, a dr hab. Joanna Truszkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jolanta Kowalewska i terapeutka Maria Wiśniewska poprowadziły panel dyskusyjny pt. "Zrozumieć niepełnosprawność".
Warsztaty malarskie zorganizowało Centrum Integracji Społecznej w Łomży, a efekty zajęć można było podziwiać na specjalnej wystawie. Swoją twórczość zaprezentował też CIS Piątnicy, z którego podopieczni przygotowali pokaz żonglerki i gry na harmonijce. Można było także podziwiać rękodzieło dziewcząt z Domu Pomocy Społecznej i uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży.
Łomżyński Dzień Osób z Niepełnosprawnością zakończył się koncertem Moniki Kuszyńskiej – piosenkarki znanej m.in. z zespołu Varius Manx. Artystka również porusza się na wózku.
fot. Kamil Brzostowski/Klaudia Piaścik