Łomża wystartuje w tegorocznej edycji konkursu "Zabytek zadbany". Miasto chce pochwalić się Halą Kultury.
Konkurs "Zabytek Zadbany" promuje właściwą opiekę nad zabytkami – prowadzone wzorowo prace badawcze, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematyczne działania na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.
Plebiscyt ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.
- Do tegorocznej edycji konkursu "Zabytek Zadbany" władze Łomży zamierzają zgłosić Halę Kultury. W poprzednich latach Miasto Łomża nie brało udziału w tym przedsięwzięciu - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice "Zabytku Zadbanego" do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki są prezentowane w dedykowanych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.