24 lutego obchodzimy tłusty czwartek. Pozwalamy sobie na zjedzenie większej ilości słodkości, głównie pączków. Zapytaliśmy mieszkańców Łomży, czy celebrują ten dzień.
W tym roku tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, obchodzimy 24 lutego. Przyjęło się, że tego dnia sięgamy po pączki i faworki. Które z nich wolą łomżanie? Ile pączków i jakich są w stanie zjeść za jednym razem? M.in. o takie kwestie zapytaliśmy mieszkańców miasta w naszej sondzie.
Jednocześnie warto przypomnieć, że dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Na dodatek były one obficie zapijane wódką.
Zwyczaj jedzenia pączków w słodkiej wersji pojawił się w naszym kraju około XVI w. Wówczas wyglądały one nieco inaczej niż obecnie. W środku ukrywano mały orzeszek lub migdał. Wierzono, że ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, będzie cieszył się dostatkiem i powodzeniem.