Reklama

ŁSM stawia na fotowoltaikę. Panele pojawią się na dachach kolejnych budynków

11/08/2021 11:21

"Do końca października br. na dachach pięciu budynków z zasobów Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży pojawią się panele fotowoltaiczne, będące integralną częścią instalacji wykorzystującej promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej" - informuje Krzysztof Cieśliński, zastępca prezesa zarządu LSM.

Panele fotowoltaiczne pojawią się w ramach realizacji zatwierdzonego przez Radę Nadzorczą ŁSM w Łomży programu.

- Program, począwszy od roku 2021, zakłada m.in. sukcesywne wyposażanie budynków w instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną na potrzeby nieruchomości z wykorzystaniem środków z funduszu remontowego, zwiększonego o środki z podziału zysku i finansowania zewnętrznego. W pierwszej kolejności wyposażane w OZE będą budynki o największym zapotrzebowaniu na energię elektryczną - informuje Krzysztof Cieśliński.

Reklama

Z informacji podanych przez Spółdzielnię wynika, że w 2021 roku instalacje fotowoltaiczne pojawią się w budynkach: Aleja Legionów 5 (moc zainstalowana 9,24 kWp), Żeromskiego 1 (moc zainstalowana 9,90 kWp), Żeromskiego 1A (moc zainstalowana 9,90 kWp), Żeromskiego 1B (moc zainstalowana 9,90 kWp) i Prusa 8 (moc zainstalowana 9,45 kWp).

Montaż instalacji OZE umożliwi zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na wysokość opłat eksploatacyjnych, ponoszonych przez mieszkańców.

Reklama

- Dodajmy, że wszystkie nowe oddane do użytku budynki mieszkalne w ŁSM w Łomży wyposażane są w instalacje solarne spożytkowujące promieniowanie słoneczne do podgrzewu wody wykorzystywanej w instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej. Wykorzystanie energii słonecznej do podgrzewu wody skutkuje obniżeniem opłat dla mieszkańców o 65 do 79% (stawka za pogrzanie 1mwody w Spółdzielni to 19,00 zł., w budynkach wyposażonych w instalacje solarne od 3,90 do 6,60 zł.). Na dwóch budynkach wielolokalowych funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna wykorzystująca energię elektryczną wytworzoną w ogniwach do podgrzewu wody w instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej. Są to instalacje na budynkach przy ul. Pięknej 13 i ul. Wojska Polskiego 31 (o mocy po 4,16 kWp każda). Na budynku biura Zarządu działa instalacja fotowoltaiczna z przeznaczeniem na pokrycie zapotrzebowania w energię elektryczną o mocy 22 kWp. Wytworzyły one w 2020r. energię elektryczną w ilości 22,32 MWh dla potrzeb biura Spółdzielni oraz 16,72 MWh na blokach mieszkalnych - dodaje wiceprezes Cieśliński.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama