Reklama

Niepożądany odczyn poszczepienny w Łomży

04/02/2021 15:52

Ponad 1,4 mln szczepień przeciw COVID-19 wykonano do tej pory w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP czyli niepożądane odczyny poszczepienne. Taki przypadek odnotowano też w Łomży.

Z bieżącego raportu wynika, że łomżyński przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego zgłoszono 2 lutego.  To odczyn bardzo łagodny. Zaszczepiona kobieta zgłosiła zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.20.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1096 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 916 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Z aktualnych danych wynika, że w Łomży wykonano już 2750 szczepień.

Reklama

Czym jest NOP?

Na stronie rządowej czytamy, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości