Odnotowany został drugi niepożądany odczyn poszczepienny w naszym najbliższym regionie. Tym razem dolegliwości zgłosiła kobieta z powiatu łomżyńskiego.
Przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego w powiecie łomżyńskim zgłoszony został 6 lutego. Zaszczepiona kobieta zgłosiła zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Dokładnie takie same dolegliwości zgłosiła na początku lutego kobieta z Łomży. Informowaliśmy o tym tutaj: Niepożądany odczyn poszczepienny w Łomży
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1773 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1473 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Czym jest NOP?
Na stronie rządowej czytamy, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.