Reklama

Blokowanie numeru alarmowego. Kto i dlaczego dzwonił?

16/01/2022 17:50

Osoby, które dzwonią na numer 112 bez potrzeby, blokują linię alarmową tym, którzy właśnie w tej chwili mogą potrzebować natychmiastowej pomocy. W ubiegłym roku w Łomży i okolicach znalazły się 4 osoby, które zajęły numer 112 bezpodstawnie.

W 2021 roku łomżyńska policja odnotowała 4 przypadki bezpodstawnego zajmowania numeru alarmowego. 

- 1 osoba została ukarana mandatem karnym, a w stosunku do 3 osób został skierowany wniosek o ukaranie do sądu - informuje Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. - Osoby, które dzwoniły, chciały porozmawiać o swojej "trudnej" sytuacji, co nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości - dodaje.

Zdarza się również, że numer alarmowy 112 wybierają osoby, które np. chcą zasięgnąć jedynie informacji na temat pogody, rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, kolejowej lub lotniczej, uzyskać poradę prawną lub medyczną, zdobyć PIN lub PUK do telefonu, poinformować o utrudnieniach w ruchu drogowym, ustalić dane kontaktowe firmy lub osoby prywatnej, wyrazić opinię dotyczącą dowolnego tematu, wydarzenia lub osoby, przesunąć umówione spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych, sprawdzić, czy numer 112 naprawdę działa, wezwać taksówkę, zamówić pizzę lub pomoc drogową bądź uzyskać połączenie międzynarodowe.

Reklama

Zgodnie z prawem osoba, która umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Do tego jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, sąd może orzec nawiązkę do 1000 zł.

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości