Zbliża się koniec jednej z ważniejszych inwestycji kulturalnych w naszym mieście, czyli rozbudowy budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Do wykonania zostały ostatnie prace. - Wszyscy czekamy na zakończenie tej inwestycji z ogromną niecierpliwością - mówi dyrektor Jan Miłosz Zarzycki. Inaugurujący koncert wstępnie planowany jest na koniec czerwca bieżącego roku. Będzie to jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej w Polsce.
Filharmonia Kameralna do części budynku po dawnym Urzędzie wprowadziła się w 2007 roku. W połowie 2014 roku zakończyły się prace związane z pierwszym etapem rozbudowy i przebudowy obiektu pod potrzeby filharmoników, które objęły jego część administracyjną. Realizację kolejnego etapu rozpoczęto w roku 2016. Efekty kończących się prac możemy zobaczyć już dziś.
- Zanim w ogóle inwestycja się rozpoczęła, zespół artystyczny pracował w niezwykle trudnych warunkach - wspomina dyrektor Jan Miłosz Zarzycki - Ci melomani, którzy pamiętają tę salę, którzy pamiętają foyer, wiedzą o tym, jak bardzo trudne tu były warunki, jak bardzo nieprzystające do współczesnych standardów. Dochodziło do tego, że kapała nam na głowę woda ponieważ sufit przeciekał, kiedyś zdarzyło się, że mieliśmy powódź, bo okna były nieszczelne i ulewa spowodowała zalanie foyer. Nie wspomnę tu o akustyce, o estetyce. To były warunki urągające.
Reklama
Teraz budynek Filharmonii wygląda zupełnie inaczej. Uwagę przyciąga nie tylko elewacja, ale również schludna i wyższa sala koncertowa, którą wyposażono w urządzenia technologii filharmonicznej i elementy poprawiające akustykę. Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, to możliwe, że inaugurujący koncert odbędzie się pod koniec czerwca.
Jak wygląda obecnie sala koncertowa Filharmonii? Obejrzyjcie nasz materiał VIDEO
Przypomnijmy, że do końca 2023 roku filharmonię współprowadziło będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa przewiduje, że instytucja będzie otrzymywała z ministerstwa środki w wysokości 405 tys. zł rocznie na prowadzenie bieżącej działalności. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przekazał w ostatnich dniach, że rządowa dotacja na ten rok ma być jednak zwiększona o 150 tys. zł.
- Rozmawiałem o tym ostatnio z profesorem Piotrem Glińskim, któremu dziękuję za wsparcie naszych działań. Jako Miasto Łomża również zwiększymy o 150 tys. zł dotację na bieżącą działalność naszej „perełki” kulturalnej. Wystąpiłem już do radnych z wnioskiem o zabezpieczenie środków w tegorocznym budżecie - przekazał włodarz miasta.