Reklama

Pieniędzy na leczenie jest jeszcze mniej

05/01/2011 16:05

Ponad 60 mln złotych ma w tym roku na wydanie Szpital Wojewódzki w Łomży. Kontrakt na taką sumę placówka podpisała z podlaskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. To jednak za mało, by zapewnić płynny dostęp do specjalistów. W dodatku - jeszcze mniej, niż przed rokiem.

Okulistyka (w tym operacja zaćmy), rehablilitacja, kardiologia i pediatria - te oddziały w łomżyńskim szpitalu najczęściej chorują na chroniczny brak pieniędzy. Nie pomaga przesuwanie pieniędzy między oddziałami ani oszczędności. Oddziały produkują tzw. "nadlimity", a ich kontrakty z NFZ są zawsze za małe.

Tak jest i w tym roku. Na 2011 rok łomżyński szpital podpisał z NFZ kontrakt o wartości 60mln 120 tys. złotych. To o ponad 100 tysięcy złotych mniej, niż przed rokiem. Podlaski oddział NFZ tłumaczy jednak, że nakłady na służbę zdrowia zwiększane są co roku, a pieniędzy i tak brakuje. Winą ma być złe zarządzanie szpitalem.

Reklama

Recepty na uzdrowienie chorych oddziałów jednak brak. Wobec wyniku finansowego szpitala za zeszły rok (dług na poziomie 35 mln złotych) i niższego kontraktu, powtórzy się coroczne wydłużanie kolejek do specjalistów. Jeszcze dłużej przyjdzie nam czekać na operację zaćmy, endoprotezę stawu biodrowego czy rehabilitację. Zapisy wydłużą się też we wszystkich poradniach.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości