W 150. rocznicę śmierci Jakuba Ignacego Wagi zainaugurowano w Łomży rok pod jego patronatem.
W środę (23.02) w Łomży zainaugurowany został Rok Ignacego Jakuba Wagi, który uważany jest za jednego z prekursorów działalności ekologicznej. To autor „Flory Polskiej” – dzieła, które wniosło ogromny wkład w poznanie rodzimej roślinności.
- To niezwykle ważne, że dziś po 150 latach od śmierci tego związanego z Łomżą wybitnego naukowca, możemy korzystać z jego dorobku. Jesteśmy z tego niezwykle dumni.– mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
W ramach inauguracji Roku Ignacego Jakuba Wagi można było wysłuchać wykładu popularyzatorskiego i prelekcji. A pod pomnikiem upamiętniającym naukowca pojawiły się kwiaty.
Jednym z punktów rocznicowych obchodów jest także wystawa przygotowana z okazji 150. rocznicy śmierci Jakuba Wagi, którą można oglądać w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Długiej w Łomży oraz na stronie internetowej placówki.
Organizatorem wydarzenia upamiętniającego Jakuba Wagę było Towarzystwo Naukowe im. Wagów, a współorganizatorami Urząd Miejski w Łomży, Gmina Grabowo, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.
Źródło: UM Łomża