Nie tylko cudzoziemcy, ale i Polacy chcieli zabrać nielegalnych imigrantów z granicy polsko-białoruskiej i wywieźć ich w głąb naszego kraju lub do Europy Zachodniej. Ich zamiary udaremnili podlascy pogranicznicy.
W poniedziałek (6.09) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy polsko - białoruskiej.
To obywatele: Niemiec, Finlandii, Tadżykistanu, Syrii, Iraku oraz Polski. Osoby te przyjechały, żeby zabrać nielegalnych imigrantów i wywieźć ich w głąb kraju lub do Europy Zachodniej.
Wszyscy oni usłyszeli zarzut organizowania innym osobom przekraczania polskiej granicy wbrew przepisom. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
- Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ich przymusowy wyjazd do kraju pochodzenia organizowany jest w ciągu 48 godzin, dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat - informuje Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Od początku września podlascy pogranicznicy zatrzymali 14 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Fot. Straż Graniczna