Pierwszego dnia zbiórki na renowację zabytków Cmentarza Katedralnego w Łomży zebrano aż 45 tys. złotych. Jest to najlepszy jednodniowy wynik kwesty organizowanej corocznie przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Wolontariuszy jeszcze dzisiaj można spotkać w rejonie najstarszej w mieście nekropolii.
Tegoroczna kwesta jest 29. zbiórką organizowaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Udział bierze w niej około stu wolontariuszy, wywodzących się z przeróżnych środowisk.
Już pierwszego dnia zbiórki, darczyńcy wrzucili do puszek aż 45 tys. złotych - stanowi to najwyższą kwotę zebraną do tej pory w ciągu jednego dnia. Dla porównania - w zeszłym roku, dwudniowa kwesta przyniosła organizatorom 40 tys. zł.
Środki pozwolą wyremontować liczne zabytkowe groby, które znajdują się na terenie zabytkowej nekropolii. W tym roku, organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na pamięć o nagrobkach ludzi szczególnie zasłużonych dla polskiej niepodległości. Dzięki kwestom organizowanym przez TPZŁ udało się uratować prawie 300 spośród 500 zabytkowych obiektów.
Wolontariusze z puszkami widoczni będą w okolicy "starego cmentarza" jeszcze dzisiaj - od godz. 9.00 aż do zmroku.