Zabytkowy budynek dawnego Rosyjskiego Banku Państwa będzie teraz częścią Sądu Okręgowego w Łomży. Klucz do sąsiedniej nieruchomości ma zostać przekazany już 1 marca. - Niemożliwe stało się możliwe - uważa prezes sądu Jan Leszczewski.
Pozyskana nieruchomość przylega bezpośrednio do budynku Sądu Okręgowego przy ul. Dwornej. W przyszłości mają mieścić się tu m.in. centrum informatyzacji sądownictwa czy centrum obsługi druków. Na górze powstanie sala rozpraw.
- Dzięki zaangażowaniu pani poseł (Aleksandry Szczudło - przyp. red.), dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa, staliśmy się właścicielem budynku po banku. Ta inwestycja pozwoli na to, że nareszcie będzie jeden budynek i wszyscy sędziowie, jak również pozostałe oddziały, będą mogły mieścić się w tym budynku - uważa sędzia Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży.
Reklama
Inwestycja pozwoli w pełni zaspokoić potrzeby zarówno sędziów, pracowników i urzędników, jak też mieszkańców regionu.
- To mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do sądu, będzie to w bardziej komfortowych warunkach, będzie dużo wygodniej, więcej sal rozpraw, więcej miejsc dla interesantów - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Klucz do budynku ma zostać przekazany już 1 marca. Obie nieruchomości mają zostać połączone wewnętrznymi przejściami. Według wstępnych szacunków prace potrwać do dwóch lat. Ministerstwo Sprawiedliwości zabezpieczyło na inwestycję blisko 4 miliony złotych.