Od środy czeka nas zmiana pogody. IMGW informuje, że napływ mroźnej masy powietrza spowoduje pierwszy tej jesieni dłuższy okres z warunkami termicznymi istotnie obciążającymi układ termoregulacji człowieka. - Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji - czytamy.
- Według wstępnych prognoz warunki takie pojawią się już we środę (16 XI) nad ranem na północy kraju, a na Suwalszczyźnie mogą utrzymywać się przez cały dzień. W kolejnych dniach silne obciążenie zimnem występować będzie głównie rano i wieczorem, ale już na przeważającym obszarze kraju. Przy silnym i porywistym wietrze może utrzymywać się również lokalnie w ciągu dnia - informuje IMGW-PIB
Synoptycy dodają, że prognozowane ochłodzenie stanowić będzie silny bodziec dla organizmu człowieka - zmiana warunków termicznych będzie znaczna i nastąpi w krótkim odstępie czasu.
- W Warszawie maksymalna temperatura powietrza prognozowana na wtorek to 11°C, podczas gdy we czwartek to już zaledwie 1°C. Dodatkowo silny i porywisty wiatr wzmagał będzie utratę ciepła, co sprawi, że temperatura odczuwalna odbierana będzie jako ujemna nawet w ciągu dnia. Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej m.in. na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energii i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest w odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu) - czytamy w komunikacie.
Synoptycy dodają, że zagrożeniem w najbliższych dniach będzie również oblodzenie.