Reklama

Śmieci jako opał. Strażnicy miejscy kontrolują domy i firmy

12/10/2021 09:06

Równolegle z sezonem grzewczym trwają kontrole nieruchomości. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy w piecach lub kominkach spalane są np. plastiki, gumy czy zaimpregnowane drewno. W tym sezonie jesiennym skontrolowano 11 posesji. 8 zgłoszeń pochodziło od mieszkańców.

Temperatury spadły, więc coraz więcej osób regularnie ogrzewa swoje domy. Niestety niektórzy wkładają do pieców to, co nie powinno się w nich znaleźć. Straż Miejska w Łomży kontroluje nieruchomości pod kątem spalania odpadów. 

- Straż miejska, podczas pełnienia codziennych obowiązków służbowych, odbiera zgłoszenia mieszkańców ze wskazaniem, które miejsce należy skontrolować. Także sami strażnicy, mając podejrzenie spalania rzeczy zabronionych, wchodzą na daną posesję i dokonują czynności kontrolnych. Z każdej takiej interwencji sporządzany jest protokół w obecności właściciela/zarządcy danej nieruchomości - mówi Paweł Żebrowski, Komendant Straży Miejskiej w Łomży.

Reklama

W tym sezonie jesiennym skontrolowano 11 posesji. 8 zgłoszeń pochodziło od mieszkańców. W sumie wykroczenia stwierdzono w 5 przypadkach. Posypały się mandaty.

Jak zaznaczają strażnicy miejscy, wbrew pozorom, nieprawidłowości dotyczące spalania odpadów w piecach występują nie tylko w okresie jesienno – zimowym, ale również w czerwcu, lipcu czy sierpniu.

- Wielokrotnie straż miejska otrzymuje zgłoszenia na te same adresy, choć nigdy nie stwierdziła tam nieprawidłowości. Natomiast nie było przypadku, żeby u osoby już ukaranej mandatem karnym ponownie stwierdzono wykroczenie - zaznacza komendant Żebrowski.

Reklama

Jednocześnie strażnicy miejscy nie mają do dyspozycji żadnych technicznych narzędzi do kontroli powietrza. Posiłkują się informacjami z WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), który zainstalował w Łomży czujniki i gdy wykażą one przekroczenia norm, wówczas strażnicy jadą na kontrolę w danym rejonie.

W ubiegłym roku przeprowadzono w sumie 155 kontroli – 134 domy prywatne i 21 działalności gospodarczych. Nałożono 2 mandaty karne. Natomiast w bieżącym roku, licząc do 11 października, były to 53 kontrole. W tym czasie potwierdzono 13 wykroczeń, które zakończyły się nałożeniem mandatu karnego.

Reklama

- Palenie śmieci nie jest dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że szkodzi to naszemu zdrowiu. Trujące dymy nie wydostają się z przydomowych kominów na duże wysokości, co pozwoliłoby rozwiać je przez wiatry, efektem czego jest lokalny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Ponadto wpływa to na niszczenie i zapychanie pieca CO. W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane. Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż odbywa się to przy zbyt niskich temperaturach - przypomina szef łomżyńskich strażników miejskich.

Zgłoszenia o podejrzeniu spalania rzeczy zabronionych w piecach CO można przekazywać pod numer tel. 86 2156756. Do godz. 15:30 telefony odbiera dyżurny, natomiast później przekierowywane są bezpośrednio do patrolu (w te dni kiedy pracuje patrol popołudniowy).

Reklama

 

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama