Równolegle z sezonem grzewczym trwają kontrole nieruchomości. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy w piecach lub kominkach spalane są np. plastiki, gumy czy zaimpregnowane drewno. W tym sezonie jesiennym skontrolowano 11 posesji. 8 zgłoszeń pochodziło od mieszkańców.
Temperatury spadły, więc coraz więcej osób regularnie ogrzewa swoje domy. Niestety niektórzy wkładają do pieców to, co nie powinno się w nich znaleźć. Straż Miejska w Łomży kontroluje nieruchomości pod kątem spalania odpadów.
- Straż miejska, podczas pełnienia codziennych obowiązków służbowych, odbiera zgłoszenia mieszkańców ze wskazaniem, które miejsce należy skontrolować. Także sami strażnicy, mając podejrzenie spalania rzeczy zabronionych, wchodzą na daną posesję i dokonują czynności kontrolnych. Z każdej takiej interwencji sporządzany jest protokół w obecności właściciela/zarządcy danej nieruchomości - mówi Paweł Żebrowski, Komendant Straży Miejskiej w Łomży.
Reklama
W tym sezonie jesiennym skontrolowano 11 posesji. 8 zgłoszeń pochodziło od mieszkańców. W sumie wykroczenia stwierdzono w 5 przypadkach. Posypały się mandaty.
Jak zaznaczają strażnicy miejscy, wbrew pozorom, nieprawidłowości dotyczące spalania odpadów w piecach występują nie tylko w okresie jesienno – zimowym, ale również w czerwcu, lipcu czy sierpniu.
- Wielokrotnie straż miejska otrzymuje zgłoszenia na te same adresy, choć nigdy nie stwierdziła tam nieprawidłowości. Natomiast nie było przypadku, żeby u osoby już ukaranej mandatem karnym ponownie stwierdzono wykroczenie - zaznacza komendant Żebrowski.
Reklama
Jednocześnie strażnicy miejscy nie mają do dyspozycji żadnych technicznych narzędzi do kontroli powietrza. Posiłkują się informacjami z WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), który zainstalował w Łomży czujniki i gdy wykażą one przekroczenia norm, wówczas strażnicy jadą na kontrolę w danym rejonie.
W ubiegłym roku przeprowadzono w sumie 155 kontroli – 134 domy prywatne i 21 działalności gospodarczych. Nałożono 2 mandaty karne. Natomiast w bieżącym roku, licząc do 11 października, były to 53 kontrole. W tym czasie potwierdzono 13 wykroczeń, które zakończyły się nałożeniem mandatu karnego.
- Palenie śmieci nie jest dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, że szkodzi to naszemu zdrowiu. Trujące dymy nie wydostają się z przydomowych kominów na duże wysokości, co pozwoliłoby rozwiać je przez wiatry, efektem czego jest lokalny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Ponadto wpływa to na niszczenie i zapychanie pieca CO. W paleniskach domowych powinniśmy spalać wyłącznie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane. Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż odbywa się to przy zbyt niskich temperaturach - przypomina szef łomżyńskich strażników miejskich.
Zgłoszenia o podejrzeniu spalania rzeczy zabronionych w piecach CO można przekazywać pod numer tel. 86 2156756. Do godz. 15:30 telefony odbiera dyżurny, natomiast później przekierowywane są bezpośrednio do patrolu (w te dni kiedy pracuje patrol popołudniowy).
Fot. Zdjęcie ilustracyjne