Reklama

Sylwester w Łomży bez fajerwerków?

11/12/2018 10:47

Decyzję o rezygnacji z pokazu sztucznych ogni w Sylwestra podejmuje coraz więcej miast w Polsce. To pokłosie zataczającej coraz szersze kręgi akcji „Nie strzelam w sylwestra” apelującej o powstrzymanie się ze sztucznymi ogniami ze względu na dobro środowiska i zwierząt. List otwarty w sprawie zrezygnowania z pokazu fajerwerków do prezydenta Łomży skierował w imieniu Koła Ziemi Łomżyńskiej Partii Zieloni - dr Tadeusz Nowak.

Wiemy już, że sylwestrowych fajerwerków nie będzie w tym roku m.in. w Białymstoku. Niektóre samorządy decydują się na alternatywne rozwiązanie w postaci pokazu laserów. Ze styczniowego pokazu sztucznych ogni zrezygnowała także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Jak się dowiedzieliśmy, w tym roku przy okazji miejskiego sylwestra Ratusz planuje jednak tradycyjny pokaz fajerwerków. Ubiegłoroczny pokaz laserów zorganizowany był z okazji jubileuszu 600-lecia uzyskania praw miejskich.

LIST OTWARTY
w sprawie zrezygnowania z sylwestrowego pokazu fajerwerków do Prezydenta Miasta Łomża – Pana Mariusza Chrzanowskiego.

Reklama

W związku z nadchodzącym Sylwestrem zwracamy się do Pana z apelem o zrezygnowanie
z pokazu sztucznych ogni/pokazów pirotechnicznych na terenie Łomży.

Fajerwerki, poza cieszącym oko widokiem, nie przynoszą nic pozytywnego, za to ich negatywne skutki odczuwają ludzie i zwierzęta. W okresie sylwestrowym do powietrza trafia ogrom drobnych pyłów szkodliwych dla zdrowia i dla środowiska, a hałas i rozbłyski fajerwerków wywołują przerażenie zwierząt domowych i wolno żyjących. Bywa, że zwierzęta uciekają ze swoich domostw i kończą swój żywot pod kołami samochodów lub błąkają się szukając pomocy.

Reklama

Zrezygnowanie z pokazów pirotechnicznych to również niewątpliwa oszczędność pieniędzy, które można przeznaczyć na cele związane z ochroną środowiska, np. na miejskie nasadzenia zieleni lub pomoc w przetrwaniu zimy bezdomnym kotom.

Z pokazu sztucznych ogni/pokazów pirotechnicznych zrezygnowało już wiele miast w Polsce, np. Oświęcim, Sosnowiec, Kraków, Słupsk, Białystok, Olsztyn, Warszawa. Apelujemy zatem do Pana Prezydenta, aby i nasze miasto świeciło przykładem ekologicznego podejścia do świętowania Sylwestra.

Reklama

Z poważaniem,
w imieniu Koła Ziemi Łomżyńskiej Partii Zieloni,

dr Tadeusz Nowak

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama