Reklama

Szpital w Łomży pomoże chorym na raka wrócić na rynek pracy

26/09/2018 06:25

Wczoraj o godz. 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie Punktu Konsultacji Rehabilitacji na Oddziale Onkologicznym w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Nowy punkt szpitalny funkcjonuje w naszym mieście, dzięki programowi współfinansowanemu ze środków unijnych.

Na otwarciu punktu konsultacji rehabilitacji zjawili się m.in. członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski oraz dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku Magdalena Joanna Borkowska.

- Tutaj ta pomoc jest właśnie dla pacjentów od 21 do 64 roku życia, którzy przeszli tę chorobę od 2016 r.   - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Stefan Krajewski.

Liderem projektu jest Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Białymstoku. Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Szpitalem Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem i Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. 

Reklama

W ramach projektu oferujemy trzy formy rehabilitacji. Jest to rehabilitacja ambulatoryjna (…), rehabilitacja stacjonarna, to będą takie turnusy wyjazdowe, również na terenie województwa podlaskiego i rehabilitacja społeczna, która będzie się odbywała tak naprawdę na terenie województwa podlaskiego - mówi kierownik projektu „Program Rehabilitacji Osób z Chorobą Onkologiczną Ułatwiający Powrót do Pracy” z Białostockiego Centrum Onkologii, Anna Skrzeczyńska

W ramach projektu na terenie województwa utworzono 4 Punkty Konsultacyjne Rehabilitacji, gdzie pacjenci mogą uzyskać informacje o projekcie, przejść badanie lekarskie w celu kwalifikacji do projektu i wskazanie rodzaju rehabilitacji najbardziej dopasowanej do ich potrzeb.

Reklama

Głównym celem projektu jest rehabilitacja zawodowa i psychologiczna oraz edukacja osób po chorobie onkologicznej w celu umożliwienia im powrotu do pracy. Z uwagi na niski odsetek pacjentów, którzy po chorobie wracają do aktywności zawodowej oraz zwiększającą się zachorowalność na nowotwory niezbędne są działania informacyjno-edukacyjne i medyczne ukierunkowane na edukację w zakresie profilaktyki III-rzędowej i Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Efektem podejmowanych działań będzie powrót do aktywności zawodowej i społecznej pacjentów po chorobie onkologicznej.

Punkt Rehabilitacji Szpitala w Łomży prowadzony jest w ramach projektu "Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiający powrót do pracy" współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Reklama

Miejsca, w których są prowadzone Punkty Konsultacyjne Rehabilitacji:

- Łomża: Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

- Białystok: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku

- Augustów: Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów

- Wysokie Mazowieckie: Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem

Uczestnikiem projektu może zostać osoba, która:

- w chwili przystąpienia do Programu ma ukończone 20 lat ale nie więcej niż

64 lata,

- zamieszkuje (w rozumieniu przepisu 25 Kodeksu cywilnego) województwo

Reklama

podlaskie,

- u której rozpoznano nowotwór złośliwy w okresie 2016-2020.

Przewidziano następujące formy wsparcia:

- 5-dniowe turnusy rehabilitacji stacjonarnej

- 4-dniowe turnusy rehabilitacji ambulatoryjnej

- działania z zakresu rehabilitacji społecznej

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości