Szpital Wojewódzki w Łomży podpisał umowę z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Otrzymane pieniądze placówka wyda na obronę przed cyberprzestępcami.
Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał pieniądze, które mają być przeznaczone na zabezpieczenie placówki przed cyberatakami.
- Incydenty, które bezpośrednio zagrażają cyberbezpieczeństwu placówek medycznych, nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę. Szczególnie niebezpieczne i groźne w skutkach mogą być cyberataki na szpitale. Sparaliżowanie infrastruktury informatycznej szpitala może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań - tłumaczy Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Reklama
Do tej pory podlaski NFZ podpisał łącznie 27 umów ze szpitalami, które chcą uniknąć hakerskich ataków. W sumie przekazanych zostało ponad 11 mln zł.
- Nie jest to kwota ostateczna, ponieważ wnioski można składać jeszcze do końca listopada 2022 roku. Podlaski Oddział NFZ na ten cel może przeznaczyć jeszcze 1 mln 730 tys. zł. O wsparcie finansowe mogą wystąpić szpitale oraz podmioty niebędące szpitalem posiadające umowę z NFZ w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień lub prowadzące centra zdrowia psychicznego. Wsparcie wynosić może od ponad 20 tys. zł do nawet 900 tys. zł. - zaznacza Beata Leszczyńska.
Reklama
W całym kraju Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał ponad 600 umów w celu zabezpieczenia placówek medycznych przed cyberatakami.