Osoby, które mieszkają przy ul. Zawadzkiej, Sikorskiego oraz Wojska Polskiego w Łomży wskazują, że nie mają czym oddychać, bo powietrze jest koszmarnie zanieczyszczone. O to, z czego to wynika i co można z tym zrobić, zapytaliśmy straż miejską i ratusz.
Mieszkańcy ul. Zawadzkiej, Sikorskiego oraz Wojska Polskiego w Łomży skarżą się na zły stan powietrza. Chcieliby, żeby ktoś coś z tym zrobił. W pierwszej kolejności wskazują na strażników miejskich.
- Czynników wpływających na taki stan rzeczy jest wiele i nie ma jednoznacznych prostych rozwiązań. Natomiast z naszej praktyki – za stan powietrza w dużej mierze odpowiada zła jakość paliwa stosowanego do ogrzewania, jak też nieumiejętność właściwego rozpalania pieca. Zła jakość paliwa nie oznacza, że jest to paliwo zabronione prawem. Potwierdzone przypadki spalania rzeczy zabronionych w piecach stanowią niewielką część przeprowadzonych przez nas kontroli - mówi Paweł Żebrowski, Komendant Straży Miejskiej w Łomży.
Reklama
Komendant Żebrowski zapewnia także, że strażnicy miejscy podejmują działania kontrolne po każdym zgłoszeniu otrzymanym od mieszkańców. Zdarza się, że niektóre posesje są kontrolowane kilkukrotnie - nawet wówczas gdy nie stwierdzono w tych miejscach nieprawidłowości.
W trwającym sezonie grzewczym strażnicy miejscy, w rejonie ul. Zawadzkiej, Sikorskiego oraz Wojska Polskiego, przeprowadzili 10 kontroli. Część z nich wynikała ze zgłoszeń, a część z interwencji własnych strażników.
Ogólnie w ostatnim czasie funkcjonariusze nałożyli łącznie na terenie miasta 8 mandatów w wysokości od 20 do 500 zł. Jak podkreślająstrażnicy, nie zdarza się, by osoba raz ukarana mandatem, ponownie popełniała wykroczenie. Co istotne, strażnicy miejscy po ukaraniu właściciela posesji mandatem, dokonują rekontroli w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
- Ulice: Zawadzka, Sikorskiego i Wojska Polskiego to jedne z głównych ciągów komunikacyjnych miasta. Wpływ na stan powietrza w tych rejonach, oprócz jakości i rodzaju paliwa stosowanego do ogrzewania, ma więc z pewnością m.in. duże natężenie ruchu. Monitorowaniem jakości powietrza w Łomży zajmuje się Inspekcja Ochrony Środowiska i to tam należy zasięgnąć szczegółowych informacji dotyczących stopnia jego zanieczyszczenia - tak z kolei sprawę ocenia Sylwia Marciniak z Urzędu Miejskiego w Łomży.
Według danych, przywołanego w wypowiedzi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku, problemu nie ma, ponieważ stacja pomiarowa, która znajduje się przy ul. Sikorskiego pokazuje, że aktualnie stan powietrza w tym miejscu jest dobry.