Reklama

Uchodźcy w Polsce. Granicę przekroczyło już 100 tysięcy osób [FOTO]

26/02/2022 11:49

​​​​​​​- Od rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie do dzisiaj granicę na całej długości z Ukrainy do Polski przekroczyło 100 tys. osób - poinformował dziś wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Do Polski cały czas zmierzają uchodźcy z Ukrainy. Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 100 tys. osób. Tylko wczoraj funkcjonariusze SG odprawili na kierunku do Polski ponad 47 tys. osób.

We wszystkich punktach granicznych z Ukrainą strona polska otworzyła ruch pieszy. Dziś od godz. 7:00 strona ukraińska zamknęła część pasów, które do tej pory przeznaczone były dla samochodów osobowych i puszczono osoby w ruchu pieszym. Wiceminister Szefernaker przekazał, że tylko w ciągu dwóch godzin odprawionych zostało 5 tys. osób. W ciągu kolejnych godzin kolejka, która wytworzyła się po stronie ukraińskiej powinna systematycznie się zmniejszać.

Reklama

"Przez pierwsze dwie doby większość osób, które przyjeżdżały z Ukrainy do Polski miały wcześniej ustalone miejsce pobytu – czekali na nich znajomi, rodzina" - mówił Paweł Szefernaker. "Osoby, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce udają się do punktów recepcyjnych, których przy całej długości granicy mamy 9. W ciągu ostatniej doby zwiększyła się liczba osób, które tam trafiają – teraz to około 10 % uchodźców.".

Osoby, które trafiają do punktów recepcyjnych mogą uzyskać tam pomoc i odpocząć. Stamtąd przejeżdżają autobusami do innych miejsc, które zostały przygotowane do ich przyjęcia.

Reklama

Wiceminister dodał, że wiele osób uciekając przed wojną nie korzysta z punktów recepcyjnych przy granicy i jadą jak najdalej od linii frontu. W związku z tym dziś rano ruszyło 16 punktów informacyjnych na dworcach PKP w stolicach wszystkich województw. Dodatkowe punkty informacyjne przygotowane są na dworcach Zachodnim i Wschodnim w Warszawie oraz na lotnisku im. Chopina.


Uchodźcom i ukraińskkim służbom ratunkowym można pomóc m.in. przekazując odzież, jedzenie i sprzęt. W Łomży dary można dostarczyć do siedziby PWSIiP (Akademicka 1), PKS Nova (al. Piłsudskiego 88) i Galerii Veneda (pojemniki do zbiórki ustawione zostały przy sklepie Rossmann oraz przy sklepie Action)

Reklama

 

Źródło: MSWiA/oprac.mylomza

fot. MSWiA

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości