- Dzięki szybkiej reakcji urzędników i profesjonalnie wykonanej akcji reanimacyjnej udało się przywrócić funkcje życiowe jednemu z petentów - informują dziś miejscy urzędnicy. Wszystko wydarzyło się dzisiaj (12.07) w budynku ratusza. Przebywający w holu łomżyńskiego ratusza mężczyzna nagle upadł i przestał oddychać.
Z relacji urzędników wynika, że na ratunek pospieszyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży.
"Przemysław Chełstowski - naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wykonał resuscytację krążeniowo – oddechową, a Bogumiła Cwalina z Wydziału Obsługi Urzędu podłączyła defibrylator, który znajduje się na wyposażeniu urzędu. W tym czasie inna urzędniczka – Emilia Kuczewska konsultowała z dyspozytorem pogotowia wykonywane czynności ratunkowe" - czytamy.
Funkcje życiowe mężczyzny udało się przywrócić jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Poszkodowany został przekazany załodze ambulansu i znajduje się pod opieką lekarzy.
- Uważam, że pomoc w takich sytuacjach to obowiązek każdego człowieka – twierdzi Przemysław Chełstowski, który podjął się wykonania resuscytacji, zaznaczając przy tym jak ogromne znaczenie mają szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. - Dzięki takim umiejętnościom możemy uratować ludzkie zdrowie, a nawet życie – dodaje.
- Dziękuję pracownikom Urzędu Miejskiego za tak sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Życie ludzkie jest największą wartością i wszyscy jesteśmy zobowiązani je ratować w miarę swoich możliwości. Panu, który uległ wypadkowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Reklama
W ubiegłym roku Miasto Łomża otrzymało automatyczny, zewnętrzny defibrylator AED w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna Autostrada”. Został on zainstalowany na terenie Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego. Urzędnicy nie wykluczają, że w mieście pojawią się wkrótce kolejne takie urządzenia. Obecnie jest procedowany wniosek o zakup kilku defibrylatorów w ramach budżetu obywatelskiego.
Źródło: UM Łomża/oprac. mylomza