Reklama

W tym tygodniu rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Nie dla wszystkich

12/01/2021 07:15

W najbliższy piątek (15.01) ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od kolejnego piątku (22.01) zarejestrować będą mogły się osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Szczepienia seniorów

15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r. Osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się od 22 stycznia. To rozpoczęcie kolejnego etapu Narodowego Programu Szczepień.  

– Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone – zauważył szef KRPM Michał Dworczyk.

Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku. 

Reklama

 Wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia od 25 stycznia będą mogli się szczepić w blisko 6 tysiącach punktów w całej Polsce – dodał minister Dworczyk.

O szczegółach dotyczących rejestracji rząd poinformuje w środę (13.01)

Szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej

Szczeienia pensionariuszy DPS-ów rozpoczną się 18 stycznia. Z danych rządowych wynika, że do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 70 proc. mieszkańców. 

Reklama

– Liczba chętnych osób bardzo nas cieszy. To jest ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia, będą zaszczepione – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów.

Transport pacjentów na szczepienia

Podczas wczorajszej konferencji prasowej usłyszeliśmy, że osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu. Organizacja tego transportu ruszy w gminach od jutra. 

Reklama

–  Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dodał, że rząd pokryje część kosztów transportu do punktów szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19 w liczbach

– Mamy łącznie 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z tego do 509 szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. – Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki miał gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę – dodał. – Do tej pory w Polsce zostało wykonanych już ponad 220 tys. szczepień. – W pierwszym tygodniu szczepień w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych około 50 tys. osób. W drugim tygodniu było to 150 tys. osób. Do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób. Łącznie pod koniec tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaczepionych Polaków – podsumował minister Dworczyk. Do tej pory 32 osoby zgłosiły niepożądane odczyny poszczepienne. Były to głównie zaczerwienienie miejsca po szczepieniu oraz podwyższona temperatura.

Reklama

#SzczepimySię

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989. Najważniejsze informacje na temat szczepień docierają także do naszych domów za pomocą dedykowanych broszur.

Źródło: gov.pl/koronawirus

Reklama

fot. KPRM

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości