Reklama

Więcej mobilnych punktów pobrań. Wymazy dla osób w kwarantannie również w Łomży i Kolnie

21/05/2020 11:35

Podlaski NFZ podpisał umowy z kolejnymi trzema mobilnymi punktami pobrań wymazów dla osób w kwarantannie. Tym razem chodzi o Łomżę, Kolno i Białystok. Punkty znajdują się przy szpitalach.

„W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 800-190-590” – smsa takiej treści dostają osoby w 11 dniu kwarantanny. Każdy, kto dostanie taką wiadomość,  za darmo i dobrowolnie może w 12 dobie kwarantanny wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów.

Wcześniej mieszkańcy Łomży nie mieli możliwości wykonania badania na miejscu. Pierwotnie uruchomiono takich punktów 9. Najbliższe zlikalizowane były w Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i Grajewie. Niedługo później Szpital Wojewódzki w Łomży poinformował, że również zamierza uruchomić mobilny punkt pobrań materiału do badań w kierunku Covid-19.

Reklama

Traz mobilnych punktów pobrań w Podlaskiem jest już 12. Podpisane zostały umowy z kolejnymi trzema punktami w Łomży, Białymstoku i Kolnie. W naszym mieście jest on czynny 7 dni w tygodniu, w godz. 9 - 11.

- W Białymstoku są teraz dwa mobilne punkty pobrań wymazów przy Białostockim Centrum Onkologii i przy Szpitalu MSWiA. W Suwałkach i w Łomży punkty są zorganizowane przy szpitalach wojewódzkich. W Grajewie, Łapach, Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem i w Kolnie przy szpitalach powiatowych. - podaje Podlaski NFZ.

Reklama

Na pobranie wymazu trzeba dojechać  własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Mobilne punkty pobrań działają 7 dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie (szczegółowy harmonogram pracy punktów w grafice poniżej).

- Mobilne punkty pobrań powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł. - informuje Podlaski NFZ.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości