Od 1 lutego pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży będą korzystali z nowoczesnego budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Wielomilionowa inwestycja doczekała się pozytywnego finału, a dziś (22.01) odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby ośrodka.
Odnowiony budynek po byłym szpitalu zakaźnym jest około cztery razy większy od dotychczasowej siedziby Ośrodka przy ul. Rybaki, gdzie Wojewódzki Ośrodek Terapii i Uzależnień w Łomży działał od 29 lat.
- Jest przestrzeń, są dużo większe gabinety terapeutyczne, są gabinety grupowe - wylicza dyrektor ośrodka Renata Szymańska. - Jesteśmy dostosowani dla osób niepełnosprawnych, co było bardzo trudne na Rybakach. Tutaj mamy windy, tutaj specjalne pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych. W starej lokalizacji bardzo trudno było nam to zapewnić.
Reklama
Z nowej siedziby zadowolony jest też m.in. wicemarszałek Marek Olbryś. WOPiTU jest ośrodkiem podlegającym pod marszałka województwa.
- To inwestycja, która się rodziła w bólach, bo ona była planowana 20 lat temu - zauważa wicemarszałek. - Bardzo jestem zadowolony z tego budynku, a przede wszystkim z drugiego piętra, gdzie bardzo liczymy na to, że będziemy podpisywali kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie 30 łóżek na leczenie osób starszych, które chorują na przewlekłe choroby, ale też jestem szczęśliwy, że wokół tego obiektu zrewitalizowaliśmy tak naprawdę bardzo zły kwartał powierzchni miasta Łomży.
Reklama
Z nowoczesnej bazy skorzystają nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, którzy do ośrodka zgłaszają się najczęściej. W WOPiTU pomocy szukają również osoby mające problem z narkotykami, hazardem, a nawet internetem. Zdarzają się, że te ostatnie uzależnienia dotykają również dzieci.
- Nie wiem co będzie się działo po tym okresie, kiedy te dzieci są w zdalnym nauczaniu - zauważa dyrektor Szymańska. - Ten ich czas przed komputerem został bardzo wydłużony. Zobaczymy czym to będzie skutkować. Z mojego punktu widzenia, to myślę, że będzie coraz większy problem jeśli chodzi o internet czy komputer.
Reklama
Realizacja wartej ponad 22 miliony złotych inwestycji zakończyła się 7 grudnia ubiegłego roku. Przełom stycznia i lutego jest czasem wielkiej przeprowadzki do dużej siedziby przy ul. Marii Skłodowskiej Curie. W budynku bedą mieściły się Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia oraz Poradnia Uzależnionych od Środków Psychoaktywnych, swoje miejsce znajdzie tu również Oddział Dzienny i Terapii Uzależnień. Od początku roku funkcjonuje tu też Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Na drugim piętrze przygotowano pomieszczenia na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego,
W dzisiejszym uroczystym otwarciu brali udział dziennikarze lokalnych redakcji oraz licznie przybyli oficjele, w tym m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu województwa i duchowieństwa. Chociaż piękna pogoda zachęcała do tego, by część oficjalną zorganizować na świeżym powietrzu, to trwające kilkadziesiąt minut przemówienia wygłaszane były w wąskim korytarzu ośrodka. A gdyby jedna z wielu ściśniętych w korytarzu osób miała wcześniej kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?