Są już stalowe słupy, wkrótce mają pojawić się pierwsze zamontowane przęsła - budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej nabiera tempa.
Trwa budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Jak podaje straż graniczna, na place budowy dostarczono 4,3 tys. stalowych słupów oraz 2,8 tys. stalowych przęseł. Wkrótce rozpocznie się montaż pierwszych przęseł.
Zapora ma powstać do końca I półrocza 2022 r. Będzie mierzyła 5,5 metra wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na druga stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Wszystkie próby naruszenia ogrodzenia będą sygnalizowane do centrów nadzoru.
W piątek (11.02) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 12 cudzoziemców. Wszystkich zatrzymano, to obywatele Jemenu, Turcji, Syrii, Senegalu. Od początku roku takich zdarzeń na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 1182.
Źródło: SG