Wniosek Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w sprawie zatwierdzenia opłat za przyjęcie i unieszkodliwienie odpadów w RIPOK - Czartoria na rok 2019, został odesłany przez prezydenta Łomży do ponownej analizy. Zarząd Spółki podał także argumenty z powodu których opłaty za wyżej wymienioną usługę powinny wzrosnąć.
Zarząd Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. argumentuje, że wzrost cen przedstawiony we wniosku będzie spowodowany:
- wzrostem stawek za termiczne zagospodarowanie odpadów,
- wzrostem opłaty środowiskowej za odpady przeznaczone do składowania,
- koniecznością przeprowadzenia zaplanowanych i zgłoszonych do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami inwestycji na lata 2016-2020,
- zmianą Ustawy o Odpadach z 14 grudnia 2012 r., zmienionej 20 lipca 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 1592: nowelizacja U.O) i innych, które wprowadzają szereg kosztownych zmian przystosowawczych,
- pokryciem straty Spółki za 2015 r. i rok bieżący,
- wzrostem cen paliw, energii itp.,
- koniecznością urealnienia cen odpadów przyjmowanych do zagospodarowania, wynikających z możliwości "przerobowych" instalacji (RIPOK) określonych w Pozwoleniu Zintegrowanym.
Prezydent Mariusz Chrzanowski, po spotkaniu w dniu 4 grudnia bieżącego roku z władzami gmin należącymi do instalacji RIPOK - Czartoria oraz po analizie otrzymanego materiału, odesłał wniosek do Zakładu Gospodarowania Odpadami. Spółka ma ponownie przeanalizować wniosek pod kątem możliwości rozłożenia w czasie pokrycia ewentualnej straty za rok bieżący, której wysokość będzie znana po przedstawieniu sprawozdania finansowego za rok 2018, potwierdzonego corocznym badaniem przez biegłego rewidenta.