Reklama

Zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze

24/10/2018 06:29

Pielęgniarki, ratownicy medyczni, sekretarki medyczne - wszyscy od wtorku mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia w imieniu lekarza, konieczne jest jednak uzyskanie przez asystentów odpowiedniego upoważnienia. Rozwiązanie ma umożliwić lekarzom poświęcenie większej ilości czasu pacjentom.

Asystentem medycznym, który może zostać przez lekarza upoważniony do wystawiania e-zwolnień w jego imieniu, może być osoba wykonująca zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Lekarz musi mieć utworzony profil PUE ZUS a upoważnienie może być wystawione na okres maksymalnie 12 miesięcy. Po upływie tego czasu, konieczne jest udzielenie kolejnego pełnomocnictwa. Asystent upoważniony do wystawienia e-ZLA będzie wykonywał jedynie czynności techniczne. Od dnia udzielenia asystentowi upoważnienia, lekarz ponosi odpowiedzialność wynikającą z przepisów ustawy za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego. O samym zwolnieniu jak i jego szczegółach nadal będzie decydował lekarz.

Reklama

Asystent nie uzyska dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy oraz nie będzie mógł ich anulować, nie otrzyma on także możliwości wystawienia wniosku o rehabilitację.

Po wysłaniu zaświadczenia w formie elektronicznej, asystent będzie mógł wydrukować je na życzenie pacjenta. Po podpisaniu oryginału, dokument zapisywany jest w bazie ZUS, następuje również przesłanie wiadomości o wystawieniu zwolnienia na profil PUE płatnika, jeżeli płatnik taki profil posiada. W innym przypadku asystent otrzyma komunikat o konieczności wydrukowania zwolnienia.

Od 1 grudnia obowiązującą formą zwolnienia będzie zwolnienie elektroniczne. Od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln zaświadczeń online.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama