Reklama

Apteki muszą być czynne także w nocy – potwierdza Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny

06/04/2021 13:03

Po wcześniejszych, licznych, skargach mieszkańców i interwencji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Białymstoku wszczął postępowania administracyjne w sprawie dostosowania łomżyńskich aptek do obowiązujących przepisów. Chodzi o pracę tych placówek w nocy, niedziele i święta oraz inne dni wolne od pracy.

Jak informuje Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Białymstoku w przesłanym do Urzędu Miejskiego w Łomży piśmie, prowadzone  postępowanie ma na celu potwierdzenie faktu braku pełnienia dyżurów, ale również ustalenie przyczyn braku realizacji tego obowiązku oraz osób za to odpowiedzialnych.  

- Przedsiębiorcy już na etapie składania wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki, powinni mieć pełną wiedzę o obowiązkach i zadaniach ciążących na aptece jako jednym z kluczowych elementów ochrony zdrowia- zauważa Podlaski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Justyna Gosk-Frankowicz i dodaje, że najważniejszym obowiązkiem jest zaspokajanie  potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych, a rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do zapotrzebowania  i zapewniać dostępność świadczeń również w nocy, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. - Dlatego też w dniu 4 marca 2021 r. Inspektorzy Inspektoratu Farmaceutycznego w  Białymstoku przeprowadzili kontrole doraźne w aptekach ogólnodostępnych w Łomży, wobec których pojawiły się zarzuty o braku zapewnienia dyżurów w porze nocnej. Protokoły tych kontroli wraz z ustaleniami przekazano do podpisu kontrolowanym- przekazuje w swoim piśmie Justyna Gosk-Frankowicz i przypomina, że Podlaski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny posiada kompetencje do wydania decyzji nakazującej usunięcie stwierdzonych uchybień, jednakże egzekwowanie ich w postaci unieruchomienia apteki może wystąpić jedynie w przypadku, gdy naruszenia te mogą powodować bezpośrednie zagrożenie zdrowia  lub życia ludzi. 

Reklama

Tymczasem bez względu na prowadzone postępowanie prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski po raz kolejny apeluje do właścicieli łomżyńskich aptek o stosowanie się do uchwały Rady Miejskiej Łomży z 30 grudnia ubiegłego roku, w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych i  harmonogramu dostępności świadczeń w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

- W Łomży jest 30 aptek, a to oznacza, że w okresie miesiąca na daną aptekę przypada średnio jeden dyżur nocny. Tymczasem na terenie województwa podlaskiego znajdują się mniejsze miejscowości, w których takie dyżury pełnione są co kilka dni – dodaje prezydent i dziękuje właścicielom tych aptek, które stosują się do miejskiej uchwały.

Reklama

Przypomnijmy, problem z nieczynnymi w nocy aptekami pojawiał się już jakiś czas temu. Dotyczy to szczególnie rodziców, którzy często na portalach społecznościowych m.in. fanpage Łomżyńskie Mamuśki wyrażali swoje niezadowolenie z faktu, że nie mogą kupić lekarstw swoim dzieciom. Zbulwersowani internauci piszą również, że skoro izba lekarska podkreśla, że na rynku jest zbyt mało farmaceutów, to może warto zmniejszyć ilość aptek i wtedy problem zostanie rozwiązany.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski skierował wówczas wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Białymstoku o przeprowadzenie kontroli w aptekach uchylających się od nocnych dyżurów. Wobec tych placówek Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wszczął postępowanie administracyjne.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości