Reklama

Będzie więcej respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Wojewoda: Sytuacja epidemiczna nam się pogarsza

02/11/2020 13:53

Już nie 55, ale 59 respiratorów pozostaje do dyspozycji pacjentów z COVID-19 w naszym województwie. Dane Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wskazują, że aktualne wolne są cztery urządzenia. - Musimy rozszerzać bazę łóżkową i respiratorową na rzecz pacjentów covidowskich" - mówi dziś wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W Podlaskiem uwalniane mają być "znaczne ilości łóżek".

Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj w Podlaskiem sytuacja wyglądała dramatycznie - na 55 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 w niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie. Dzisiejsze dane Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wskazują, że liczbę dostępnych dla pacjentów z koronawirusem respiratorów zwiększono o 4 urządzenia. Aktualnie są one wolne.

- Podliczyliśmy respiratory, które są w dyspozycji, plus do tego te, które są faktycznie wykorzystywane w tej chwili. Stąd też mamy tą różnicę - tłumaczy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Sytuacja epidemiczna nam się pogarsza, zwielokrotnia się ilość konieczych hospitalizacji, stąd też musimy pamiętać o tym, aby tą ilość zwiększać.

Reklama

Wojewoda podjął dziś decyzję, by zwiększyć ilość respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 i zapowiedział, że takich decyzji będzie więcej.

- Te decyzje również będą się wiązały z uwalnianiem dla pacjentów covidowych kolejnych, znacznych ilości łóżek na terenie naszego województwa - mówi wojewoda.

W najbliższych dniach  liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 ma zwiększyć się o 10 urządzeń.

- Dwa ze szpitali białostockich takie czynności podejmie, natomiast w związku z przekształceniami szpitali będziemy podejmować również decyzje o zwiększeniu miejsc respiratorowych w tych szpitalach, które ulegają przekształceniu, jako szpitale zwiększające zakres swoich działalności na rzecz pacjentów covidowskich - mówi wojewoda.

Reklama

Wojewoda Paszkowski zapewnia, że respiratory w województwie są, natomiast "trzeba je po prostu powydzielać na rzecz pacjentów z covidem i taki proces w tej chwili się dokonuje".  Służby starają się równoważyć sytuację i zabezpieczyć również potrzeby tych pacjentów, którzy zakażeni koronawirusem nie są.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości