Reklama

CIS szansą dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym [VIDEO i FOTO]

08/06/2021 10:43

​​​​​​​- Cieszymy się, że po dłuższej przerwie udało nam się zaprosić naszych partnerów, którzy wspólnie z Miastem Łomża realizują projekt Centrów Integracji Społecznej - mówił wiceprezydent Andrzej Stypułkowski podczas wczorajszego spotkania tzw. grupy sterującej projektem. Posiedzenie było okazją nie tylko do podsumowania bardzo dobrych efektów dotychczasowych działań, ale również do wymiany doświadczeń i przedstawienia kolejnych pomysłów.

Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego - to projekt, którego liderem jest Miasto Łomża. Realizowany jest on wspólnie z partnerami: Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych, Powiatem Hajnowskim. Miastem Kolno, Powiatem Łomżyńskim, Powiatem Siemiatyckim, Powiatem Wysokomazowieckim, Powiatem Zambrowskim i Gminą Boćki. Celem projektu  jest zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej łącznie 700 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pozostających bez zatrudnienia, zamieszkujących na terenie woj. podlaskiego. Projekt przewiduje wsparcie w postaci aktywizacji społecznej i zawodowej, nauki zawodu czy pośrednictwa w podjęciu zatrudnienia.

Wczoraj w budynku łomżyńskiego hotelu Gromada odbyło się spotkanie tzw. grupy sterującej, które było okazją nie tylko do podsumowania bardzo dobrych efektów dotychczasowych działań, ale również do wymiany doświadczeń i przedstawienia kolejnych pomysłów.

Reklama

- Jesteśmy po pierwszej edycji realizacji projektu. Jak się okazuje, mamy gigantyczne wskaźniki realizacji - mówi Dariusz Budrowski, kierownik projektu, który dodaje, że jest to zasługa pracowników Centrów Integracji Społecznej i wszystkich zaangażowanych instytucji.- Z tego trzeba się cieszyć, bo każde zatrudnienie, każda praca i każde umiejętności, kwalifikacje zdobyte w projekcie to jest sukces tych ludzi, sukces tych rodzin, które wyłączają się z pomocy społecznej i odnajdują się na rynku pracy.

Do końca 1 kwartału 2021 roku objęto wsparciem 723 osoby, chociaż pierwotnie takich osób miało być 700. Zatrudnieniem socjalnym w ramach CIS objęto 592 osoby, podczas gdy miało to być 540 osób. Wskaźnik efektywności społecznej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami zrealizowano w 294 procentach, podobnie jak w przypadku pozostałych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wskaźnik efektywności zatrudnieniowej udało się ustalić na poziomie aż 610% w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami oraz 223% w odniesieniu do pozostałych osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem.

Reklama

Szczególne osiągnięcia w realizacji projektu zostały też nagrodzone. Bony o najwyższej wartości powędrowały do Centrum Integracji Społecznej w Hajnówce (wskaźnik zatrudnienia - 97%), Siemiatyczach (98%) i Szczepankowie (100%). Pochwały i najlepsze życzenia płynęły wczoraj m.in. od wiceprezydenta Andrzeja Stypułkowskiego, kierownika projektu Dariusza Budrowskiego, wicewojewody podlaskiego Marcina Sekścińskiego czy wicemarszałka Marka Olbrysia.

Miasto Łomża jest liderem projektu, dlatego z możliwości korzystają również mieszkańcy .

Reklama

- Widzimy korzystny wpływ realizowanego projektu na mieszkańców naszego miasta, jak również mieszkańców całego subregionu, gdzie ten projekt jest realizowany. Mogę osobiście powiedzieć, że znam przypadki, gdzie ta szansa, którą mieszkańcy dostali w wyniku realizacji tego projektu - skorzystali z niej i potrafili odmienić swoje życie - mówi wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski.

Więcej w naszym materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama