Na terenie działania łomżyńskiego sanepidu aż 303 osoby przebywają w kwarantannie. W tym gronie są 223 osoby z Łomży i 80 z powiatu.
Obecnie największym ogniskiem choroby w Łomży jest bezhabitowe Zgromadzenie Sióstr Służek. Pozytywne wyniki testów miało otrzymać 15 z 17 zakonnic. Na badania kierowane są osoby, które mogły mieć z nimi kontakt. To spore grono, więc działania pochłoną sporo czasu. Skierowania na testy mogą spodziewać się m.in. duchowni, rodzice oraz dzieci z prowadzonego przez siostry zakonne przedszkola. Sanepid wydał do tej pory około 200 decyzji administracyjnych związanych z tym ogniskiem.
Ognisko koronawirusa w szkole?
Kilka osób z kadry pedagogicznej jednej ze szkół podstawowych z naszego regionu objętych jest kwarantanną. Mają być one kierowane na testy. Sanepid zapewnia, w tym przypadku nie ma mowy o narażeniu dzieci i rodziców, a cała sytuacja miała mieć miejsce po zakończeniu roku szkolnego. Według uzyskanych przez nas informacji nie jest to szkoła z terenu miasta.
Możliwy kontakt z osobą zakażoną
Przypomnijmy, że w związku z ogniskiem koronawirusa Bracia Mniejsi Kapucyni zamknęli klasztor i kościół. Z polecenia biskupa nieczynna jest też Kuria Diecezjalna w Łomży.
Dziś Biuro Wojewody Podlaskiego poinformowało o pięciu nowych przypadkach koronawirusa w regionie. Wśród zakażonych osób jest młoda kobieta z Łomży.