W środę (17.08) wchodzi w życie rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. To oznacza, że można już składać w gminach wnioski o wypłatę 3 tys. zł.
Można już składać wnioski o dodatek węglowy. We wtorek (16.08) po południu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że podpisała rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy.
Przypomnijmy, że dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Warunkiem uzyskania dodatku węglowego będzie posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dodatek węglowy będzie wynosił 3 tys. zł i będzie przyznawany jednorazowo. Wnioski o wypłatę dodatku będą mogły być składane do 30 listopada na piśmie lub drogą elektroniczną, do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Dodatek będzie wypłacany w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.
- Dodatek węglowy będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży. Wnioski można składać od 18 sierpnia 2022 r., w Dziale Świadczeń Rodzinnych przy ul. Polnej 16 – osobiście w wersji papierowej lub elektronicznej za pomocą EPUAP podpisane elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego - poinformował z kolei Urząd Miejski w Łomży.
Wzór wniosku znajduje się w załączniku.