"Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu uruchamiamy program Domowej Opieki Medycznej" - czytamy na stronie rządowej. Chodzi o system zdalnego monitoringu parametrów chorych – saturacji krwi i tętna. Pacjenci otrzymają pulsoksymetry jako narzędzie diagnostyczne oraz skorzystają z sytemu PulsoCare do przekazywania i monitorowania danych.
O objęciu osoby programem Domowej Opieki Medycznej będzie decydował lekarz POZ. Decyzja zostanie podjęta na podstawie zdiagnozowanej choroby wywołanej koronawirusem oraz na podstawie wywiadu o stanie zdrowia chorego.
"Program skierowany jest przede wszystkim dla pacjentów z grup ryzyka, leczonych w warunkach domowych, zagrożonych nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia. Są to m.in. osoby powyżej 55 roku życia oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi tj.: choroby serca, niewydolność nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca typu 2 i inne" - czytamy w wyjaśnieniach.
Reklama
Rolą lekarza POZ jest wyłącznie zapisanie pacjenta do programu. Monitoring stanu zdrowia, telekonsultacje oraz pozostałe działania realizują konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM (całodobowa infolinia - 22 735 39 40).
Jak działa program?
Pulsoksymetr mierzy saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%.
Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach wykonując pomiar:
Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?
Źródło: komunikat udostępniony za pośrednictwem serwisu gov.pl