Około 9,2 mln osób otrzyma w tym roku czternastą emeryturę. Na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że w pierwszej połowie br. emeryci i renciści otrzymali już "trzynastki". Do 9,8 mln osób trafiło około 12,2 mld zł. Trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, czyli aktualnie 1250,88 zł. Z tej kwoty nie są pobierane potrącenia czy egzekucje.
Wkrótce na konta emerytów i rencistów wpłyną kolejne środki. Tym razem będą to „czternastki”.
„W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która trafi do każdego, w przypadku czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.” – informuje resort rodziny i polityki społecznej.
Reklama
Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe. Do większości uprawnionych trafi wraz z listopadowym świadczeniem. Na ten cel przeznaczone zostanie ponad 10,6 mld zł.