Reklama

Emocje na wczorajszej sesji: Zaremba kontra Muzyk

17/12/2015 11:02

W trakcie procedowania nad najważniejszym podczas wczorajszej sesji punktem, dotyczącym budżetu 2016, doszło do polemiki pomiędzy radnym Tadeuszem Zarembą a wiceprezydent Agnieszką Muzyk. Wystąpienie zastępczyni prezydenta było dość emocjonalne, a poszło o planowaną dotację dla PWSIiP. Radny zasugerował, że ma ona jakiś ukryty cel.

Radny stwierdził, że taka dotacja (w wysokości 200 tys. zł - red.) może zostać przekazana tylko na promocję, bo prowadzenie uczelni nie jest zadaniem własnym Miasta.

- W budżecie mamy zapisane na promocję ponad 400 tys. złotych i z powodzeniem te zadania, które przekazano mi w wyjaśnieniu, można w sposób cywilizowany zawrzeć jako planowane pana prezydenta i nie robić takiej propagandowej akcji, że się uczelni daje pieniądze i jeszcze opowiada, że uczniowie odjedzą, odpracują albo jeszcze nie wiadomo co zrobią w naszym mieście. Po prostu uważam, że jeżeli to będzie dotacja na zadanie promocja, to niech ona będzie zawarta w budżecie promocja i wtedy pan prezydent będzie mógł tym swobodnie dysponować. Natomiast tworzenie takich elementów stwarza pozory, a takie opinie pojawiają się, że jest to ukryta forma wyngrodzeń niektórych pracowników wyższej szkoły - mówił Tadeusz Zaremba.

Reklama

To ostatnie zdanie bardzo wzburzyło wiceprezydent Agnieszkę Muzyk, która w dość emocjonalny sposób się do opinii radnego odniosła.

- Nie ukrywam, że to ostatnie pana sformułowanie, że jest to finansowanie wynagrodzeń, odebrałam osobiście, bo nie jest tajemnicą, że i pan prezydent i ja jesteśmy pracownikami Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Chciałabym podkreślić, że ani pan prezydent, ani ja, tego zatrudnienia nie pozyskaliśmy w okresie bycia prezydentami miasta tylko wiele lat przed podjęciem tej funkcji, którą pełnimy i uczelnię było stać na zatrudnianie nas przed faktem podjęcia przez nas funkcji w postaci prezydenta i zastępcy prezydenta miasta Łomży - stwierdziła Agnieszka Muzyk.

Reklama

Wiceprezydent zwróciła też uwagę, że co najmniej przez kilka ostatnich lat dotacje z miasta Łomży były przekazywane na wyższą uczelnię w podobnej wysokości.

- Nasza uczelnia, to jest uczelnia, w której studiuje 2 tys. studentów na 12 kierunkach. Wiemy, że uczelnie zawodowe są niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju miast. Gdyby nie było dobrych szkół w Łomży(...), to ja się pytam, co w tym mieście byłoby naprawdę godne pochwały? Jest parę takich punktów, ale edukacja na każdym poziomie kształcenia jest naszym produktem sztandarowym - mówiła wiceprezydent i wskazywała na wpływ liczby uczniów zwłaszcza szkół ponadgimnazjalnych i studentów spoza Łomży na dochody mieszkańców miasta. - Co by było, gdyby tych uczniów w Łomży nie było, co działoby się z naszymi sklepikami, z mieszkaniami, które są wynajmowane tym uczniom, z całą sferą obsługi tych młodych osób? - pytała i stwierdziła, że studenci przyjeżdżają do Łomży i zostawiają tu pieniądze.

Reklama

Agnieszka Muzyk wskazywała także na działalność badawczo-naukową uczelni, na której władze zamierzają budować rozwój miasta. Chwaliła przy tym potencjał PWSIiP wymieniając choćby nowoczesne laboratoria Instytutu Żywności i bazę badawczą. Podkreślała, że działalność uczelni jest dla Łomży ogromną promocją. Zwróciła także uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodziło o to, że dzięki obecności państwowej uczelni w Łomży wiele młodych osób może bezpłatnie studiować na miejscu, a w innym przypadku nie mogłyby tego robić w innym mieście z powodu wysokich kosztów utrzymania, na które ich nie stać.

- Ja nie wiem, czy jestem w stanie odpowiedzieć na tę bardzo emocjonalną wypowiedź pani prezydent, natomiast myśmy o czymś zupełnie innym mówili. Mój wniosek dotyczył jednego. Jeżeli ma to być działanie promocja, to niech ono będzie w dziale promocja, a nie w dziale dotacja bez określenia - odniósł się krótko radny Zaremba.

Reklama

Wniosek Tadeusza Zaremby w tej sprawie, zakładający przesunięcie 200 tys. złotych z dotacji dla PWSIiP na budowę parkingów w mieście, niewielką co prawda większością głosów, ale poparła Komisja Finansów i zarekomendowała przyjęcie przez Radę Miejska Budżetu z jego uwzględnieniem. Drugie czytanie budżetu i jego uchwalenie zaplanowane zostało na 29 grudnia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości