Fiat Doblo z 2010 r., który wcześniej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku wykorzystywała do transportu pacjentów, teraz służył będzie mieszkańcom gminy Piątnica. Ambulansem mają być wożone głównie starsze osoby - na szczepienia czy do lekarza.
W piątek (17.09) Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego przekazała gminie Piątnica ambulans.
- Za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego dostaliśmy informację, że takie auto jest poszukiwane. Mieliśmy akurat takie auto na stanie. Jest to Fiat Doblo, 2010 rocznik. Nie jest może młody, nie jest może bardzo urodziwy, 390 tys. km przejechane. Natomiast jest w naprawdę dobrym stanie. Jeszcze do niedawna służył naszym pacjentom. Gdyby nie to, że jako firma dbamy o to, żeby ta nasza flota była jak najmłodsza, to pewnie jeździłby dalej - mówi Mirosław Rybałtowski, dyrektor medyczny Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
Reklama
Gmina Piątnica wniosek o przekazanie ambulansu złożyła pół roku temu. Samochód ma być wykorzystywany do różnych celów, m.in. jako pomoc dla starszych osób:
- Karetka miała docelowo służyć jako dowóz pacjentów na szczepienia. Głównie chodziło nam o osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze i taki był tego cel. Mam nadzieję, że ta epidemia będzie chyliła się ku upadkowi i ten samochód nie będzie potrzebny na takie cele, ale jak widzimy ta tendencja teraz jest wzrostowa. Jeżeli ta pandemia troszeczkę ustąpi, ambulans będzie wykorzystywany czy przez ochotnicze straże pożarne czy po prostu na cele statutowe gminy. Myślimy nawet o tym, że jeżeli byłyby zgłoszenia przez sołtysów czy radnych jeżeli chodzi o osoby starsze, które nie mają opieki rodzin najbliższych, nawet mógłby być to dowóz do przychodni na badania. Nie planujemy specjalnego zatrudnienia kierowcy, który by obsługiwał tę karetkę. Mamy pracowników, którzy mają uprawnienia, mają prawo jazdy na takie samochody - wyjaśnia Artur Wierzbowski, wójt gminy Piątnica
Reklama
Gmina Piątnica jako pierwsza w regionie złożyła do urzędu marszałkowskiego wniosek o przekazanie ambulansu:
- Wójt gminy Piątnica wystąpił do zarządu woj. podlaskiego z wnioskiem o przekazanie na cele społeczne ambulansu. Zweryfikowaliśmy co jest dostępne w zasobach trzech wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego podległych województwu podlaskiemu. Okazało się, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dysponuje ambulansem, który ewentualnie mogłaby przekazać na potrzeby mieszkańców społeczności lokalnej. Zarząd województwa nie czekając podjął uchwałę dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku na przekazanie ambulansu, żeby mógł on służyć społeczności gminy Piątnica. To jest pierwszy tego typu wniosek. Natomiast mamy wiedzę, że są zainteresowane kolejne gminy - wyjaśnia Monika Anna Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
Reklama