Po raz kolejny wyruszy transport medyczny z darami dla Ukraińców. Tym razem poza bandażami, lekami czy środkami higieny osobistej, będzie to także karetka. Pojazd przekaże Opera i Filharmonia Podlaska.
We wtorek (26.04) z Podlasia wyjedzie karetka, która docelowo trafi do ukraińskich służb państwowych. Ambulans kupiła Opera i Filharmonia Podlaska.
– W porozumieniu ze współorganizatorem zbiórki, Fundacją Pro Anima, zdecydowaliśmy, że pieniądze jakie udało nam się zebrać podczas marcowego koncertu z udziałem Krzesimira Dębskiego, przeznaczymy na zakup karetki transportowej – tłumaczy Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Cieszymy się, że tak wiele osób włączyło się w organizowaną przez nas akcję. Teraz realną pomoc ofiarom wojny za naszą wschodnią granicą chcemy skierować tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
Reklama
Pojazdy medyczne w Ukrainie są aktualnie wykorzystywane w dużym stopniu na terenie działań wojennych, dlatego ambulans z województwa podlaskiego trafi do Lwowa. Tam będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale także uchodźcom ze wschodnich rejonów kraju.
Karetka jest wyposażona m.in. w nosze, sprzęt do tlenoterapii czy krzesełko kardiologiczne. Pojazd wyruszył w trasę z konwojem humanitarnym, dodatkowo jest po brzegi wypełniony darami zebranymi przez Grupę Ratowniczą Nadzieja. Udało się zebrać m.in. leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, płyny dezynfekcyjne, strzykawki, igły, sól fizjologiczną a także bandaże, gazy i zestawy chirurgiczne, które są potrzebne służbom medycznym w działających na granicy punktach pomocy uchodźcom.
- Jest to odpowiedź na apel strony ukraińskiej. Samochód wraz z wyposażeniem i darami wart jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przekazujemy także agregat prądotwórczy - mówi w rozmowie z nami Jakub Brzeziak z Grupy Ratowniczej "Nadzieja".
To już 2. transport medyczny, który trafi z Łomży na Ukrainę. W akcję pomocową i organizację przewozu humanitarnego zaangażowała się także Fundacja Niezapomniani.
Fot. Fundacja Niezapomniani
Źródło: OiFP