Kolejnych kilka siłowych prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Do wczorajszych zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Mielniku, Czeremsze i Dubiczach Cerkiewnych.
"W dwóch przypadkach grupy ponad kilkudziesięciu osób dokonały siłowego przekroczenia granicy. Rzucali kamieniami w funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy i Policji. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy państwa. Trzech żołnierzy oraz policjant w trakcie działań w okolicach Połowiec doznali lekkich obrażeń ciała" - czytamy w relacji POSG.
Do kolejnej niebezpiecznej sytuacji doszło na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych. Jak podają pogranicznicy, około godz. 21.00 kilkaset osób rozpoczęło szturm na granicę.
"Agresywni cudzoziemcy rzucali kamieniami w kierunku posterunków żołnierzy, oślepiając ich przy pomocy latarek oraz laserów koloru zielonego. Cudzoziemcy zniszczyli ogrodzenie, a następnie około 200 osób za pomocą drewnianej kładki dokonała nielegalnego przekroczenia granicy. Wszystko odbywało się pod nadzorem kilkunastu żołnierzy białoruskich, którzy przy użyciu petard próbowali ogłuszyć funkcjonariuszy i żołnierzy. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy państwa."
Straż graniczna informuje, że minionej doby (17.11) odnotowano 501 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Funkcjonariusze wydali 31 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
zdj. SG