Odnotowany został trzeci niepożądany odczyn poszczepienny w naszym najbliższym regionie. Tym razem dolegliwości zgłosiła kobieta z Łomży.
Przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego w Łomży zgłoszony został 17 lutego. Zaszczepiona kobieta zgłosiła zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Dokładnie takie same dolegliwości zgłosiła 6 lutego mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Informowaliśmy o tym tutaj:
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 2364 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 1989 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Czym jest NOP?
Jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w określonym czasie po szczepieniu.