W oficjalnych statystykach pojawił się kolejny przypadek Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego w Łomży. Tym razem dolegliwości po szczepieniu przeciw COVID-19 zgłosił mężczyzna.
Opisywany NOP został zgłoszony 17 maja. W statystykach czytamy, że u mężczyzny zdiagnozowano stan zapalny lewego węzła pachwowego z temperaturą 39,5 - 39,9 stopni Celsusza utrzymującą się do 48 godzin, a także nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia o średnicy większej niż 10 cm, utrzymujący się ponad 3 dni z wysypką. Pacjent nie był hospitalizowany
To 12 NOP z naszego regionu, który został ujęty w statystykach. W 10 przypadkach osoby zaszczepione zgłaszały zaczerwienienie i krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Drugim poważniejszym NOP-em z naszego miasta były zmiany zakrzepowo-zatorowe palca lewej dłoni u zaszczepionej kobiety - ten przypadek został zgłoszony 7 maja.
W Polsce wykonano łącznie ponad 16 mln 812 tys. szczepień (w pełni zaszczepionych ponad 4 mln 995 tys. osób), z czego prawie 546 tys. w województwie podlaskim (w pełni zaszczepionych ponad 157 tys. osób). W Łomży wykonano blisko 35 tys. szczepień (prawie 10 tys. osób w pełni szczepionych). W powiecie łomżyńskim podano już ponad 7,8 tys. dawek (w pełni zaszczepionych ponad 2,3 tys. osób).
Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 8812 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 7435 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.