Reklama

Łomża jednym z miast o najniższej szkodowości

27/02/2020 08:27

Łomża znalazła się wśród miast o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC - wynika ze wstępnego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podlaskie znalazło się też w czołówce województw z najmniejszym odsetkiem kierowców, którzy w minionym roku spowodowali wypadki.

Z danych UFG wynika, że najwięcej  wypadków drogowych powodują właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim. W 2019 roku odnotowano tam największą częstość szkód z polis OC. Na końcu listy znalazły się województwa: podlaskie, podkarpackie i lubelskie. To właśnie tam odnotowano najmniejszy odsetek kierowców, którzy spowodowali w minionym roku wypadki.

Listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk.

- W każdym z nich na sto ubezpieczonych pojazdów – zaistniało i zgłoszonych zostało do ubezpieczycieli w 2019 roku ponad sześć szkód - wyjaśnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Reklama

Na końcu rankingu, jako miasta o najniższej szkodowości w komunikacyjnym OC znalazły się: Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość i Tarnobrzeg. W każdym z nich wskaźnik szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli z tych polis, oscylował wokół 3,5 szkody na 100 ubezpieczonych pojazdów.

Dane UFG wskazują, że sprawcami szkód, a następnie wypłat z ubezpieczeń OC są najczęściej 30-latkowie. 

- Dwunastu na stu kierujących, w tej grupie wiekowej, było sprawcami wypadków w ubiegłym roku.  Częstość szkód zależna jest również od rodzaju pojazdu, którym kierował sprawca. I tak największa jest w grupie samochodów ciężarowych – oscyluje wokół 7 procent, co oznacza że siedem szkód zgłaszanych jest z polis OC na sto tego typu pojazdów. Natomiast w przypadku aut osobowych spada poniżej 5 procent - czytamy w raporcie.

Reklama

Największa poprawa bezpieczeństwa nastąpiła właśnie w Podlaskiem.  Na liście województw uszeregowanych malejąco pod względem częstości szkód - nasz region w ciągu trzech ostatnich lat przesunął się z 12. na 14. pozycję - w 2019 roku.  Mniej bezpiecznie jest w województwie małopolskim – skok na 6. pozycję, z miejsca 8. (w 2017 roku); podobnie jak wielkopolskim i łódzkim: zmiana lokaty o jedną pozycję na 9 i na 10 miejsce, odpowiednio.

Przypomnijmy, że w zestawieniu 84 miast powyżej 50 tys. mieszkańców. Łomża znalazła się na 62. pozycji z odsetkiem 62,1 proc. kierowców, którzy zadeklarowali, że nie spowodowali dotychczas kolizji - to wyniki przygotowane wcześniej przez ekspertów z portalu rankomat.pl . Nie dotyczą one jednak wyłącznie 2019 roku.

Reklama

/Źródło:UFG/zdj. ilustracyjne/

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości