Szpital Wojewódzki w Łomży ma zapewnić 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w zakresie chorób wewnętrznych - wynika z październikowego polecenia wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Dodatkowo okazuje się, że wydawane są nakazy pracy w łomżyńskim szpitalu. Otrzymują je... lekarze i pielęgniarki z POZ.
Choroby wewnętrzne i COVID-19
Wojewoda podlaski w decyzji z 15 października polecił szpitalowi, by ten zabezpieczył 20 łóżek w zakresie chorób wewnętrznych dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To istotna zmiana, ponieważ po "odmrożeniu" szpitala Oddział Chorób Wewnętrznych mógł wrócić do normalnej pracy i cały czas pozostaje dedykowany dla tych pacjentów, u których nie podejrzewa sie zakażenia koronawirusem. Decyzja wojewody o zabezpieczeniu 20 łóżek nie oznacza jednak, że oddział ponownie stanie się jednoimienny.
- Na dzień dzisiejszy Oddział Chorób Wewnętrznych pozostaje dedykowany dla pacjentów bez podejrzenia zakażenia. Jeżeli otrzymamy wystarczające wsparcie kadrowe do zabezpieczenia pracy to zostanie uruchomiony drugi Oddział Chorób Wewnętrznych z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji.
"Covidowy" oddział wewnętrzny prawdopodobnie uruchomiony zostanie tam, gdzie znajduje się oddział dziecięcy, którego pomieszczenia od dłuższego czasu nie są wykorzystywane. Z odpowiedzi Jolanty Gryc wynika, że szpital musi otrzymać jednak wystarczające wsparcie kadrowe.
Nakazy pracy w łomżyńskim szpitalu
Okazuje się, że wydano już co najmniej kilka decyzji nakazujących pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Co ciekawe, ich adresatami są m.in. lekarze pierwszego kontaktu. Jolanta Gryc potwierdziła nam, że na chwilę obecną do pracy zgłosiło się 5 osób. To lekarze i pielęgniarki z POZ zarówno z Łomży, jak i Białegostoku. Szpital nie dysponuje jednak wiedzą ile osób zgłosi się jeszcze do pracy.
Dlaczego do pracy w szpitalu kierowani są lekarze pierwszego kontaktu i pielęgniarki z POZ? Decyzję o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda. Pytania związane z nakazami wystosowaliśmy do rzecznika prasowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi zwrotnej.
Szpitale mogą szykować się do dużych zmian
Niektóre szpitale powiatowe mają być przekształcone i będą one wypełniały tylko i wyłącznie funkcje covidowe, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego – takie zmiany zapowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. W szpitalach wojewódzkich mają być przeszktałcone oddziały internistyczne. Więcej w poniższym artykule: