Reklama

Łomża. Kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19. Lekarze i pielęgniarki z POZ otrzymują nakazy pracy w szpitalu

19/10/2020 17:01

Szpital Wojewódzki w Łomży ma zapewnić 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19 w zakresie chorób wewnętrznych - wynika z październikowego polecenia wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Dodatkowo okazuje się, że wydawane są nakazy pracy w łomżyńskim szpitalu. Otrzymują je... lekarze i pielęgniarki z POZ.

Choroby wewnętrzne i COVID-19

Wojewoda podlaski w decyzji z 15 października polecił szpitalowi, by ten zabezpieczył 20 łóżek w zakresie chorób wewnętrznych dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To istotna zmiana, ponieważ po "odmrożeniu" szpitala Oddział Chorób Wewnętrznych mógł wrócić do normalnej pracy i cały czas pozostaje dedykowany dla tych pacjentów, u których nie podejrzewa sie zakażenia koronawirusem. Decyzja wojewody o zabezpieczeniu 20 łóżek nie oznacza jednak, że oddział ponownie stanie się jednoimienny.

Reklama

- Na dzień dzisiejszy Oddział Chorób Wewnętrznych pozostaje dedykowany dla pacjentów bez podejrzenia zakażenia. Jeżeli otrzymamy wystarczające wsparcie kadrowe do zabezpieczenia pracy to zostanie uruchomiony drugi Oddział Chorób Wewnętrznych z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji.

"Covidowy" oddział wewnętrzny prawdopodobnie uruchomiony zostanie tam, gdzie znajduje się oddział dziecięcy, którego pomieszczenia od dłuższego czasu nie są wykorzystywane. Z odpowiedzi Jolanty Gryc wynika, że szpital musi otrzymać jednak wystarczające wsparcie kadrowe.

Reklama

Nakazy pracy w łomżyńskim szpitalu

Okazuje się, że wydano już co najmniej kilka decyzji nakazujących pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Co ciekawe, ich adresatami są m.in. lekarze pierwszego kontaktu. Jolanta Gryc potwierdziła nam, że na chwilę obecną do pracy zgłosiło się 5 osób. To lekarze i pielęgniarki z POZ zarówno z Łomży, jak i Białegostoku. Szpital nie dysponuje jednak wiedzą ile osób zgłosi się jeszcze do pracy.

Dlaczego do pracy w szpitalu kierowani są lekarze pierwszego kontaktu i pielęgniarki z POZ? Decyzję o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda. Pytania związane z nakazami wystosowaliśmy do rzecznika prasowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi zwrotnej.

Reklama

Szpitale mogą szykować się do dużych zmian

Niektóre szpitale powiatowe mają być przekształcone i będą one wypełniały tylko i wyłącznie funkcje covidowe,  zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego – takie zmiany zapowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. W szpitalach wojewódzkich mają być przeszktałcone oddziały internistyczne. Więcej w poniższym artykule:

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości